Říká se jí hladká Ančka. Jde o polévku, kterou připravovali už za starých časů horalové. Verzí receptu je několik. Někdo vajíčka zašlehává přímo do polévky, jiní je k pokrmu závěrem přidávají uvařená natvrdo.
Odkud pochází název jídla, podle webu Culina Botanica nikdo neví, spekuluje se ale o tom, že jde o jméno, které dal pokrmu zamilovaný kuchař. Kulajda je na přípravu velmi snadná a dříve se dělala ze surovin, které byly k dispozici v každé domácnosti.
Kulajda s houbami
Hladká Ančka kombinuje chuť krémové mléčné polévky s koprem, bramborami a houbami. Jde v podstatě o kulajdu. Je sytá a dříve se konzumovala i jako hlavní chod, dnes bychom ji spíše zvolili k nějaké větší večeři. Připravit se dá i v létě v kotlíku nad ohněm, jako ji dříve dělávali horalové.
Na přípravu polévky budete potřebovat sušené nebo čerstvé houby, bobkový list, kmín, nové koření, pepř, brambory, hladkou mouku, cibuli, vajíčka, smetanu, máslo, sůl, kopr a ocet.
Snadná příprava
Houby nejprve krátce povaříme ve vodě. Do hrnce k nim přidáme vodu a veškeré koření včetně kopru. Vše společně 15 minut povaříme. V kastrůlku si z másla a mouky připravíme světlou jíšku.
Do polévky pak vložíme brambory pokrájené na malé kostičky, zahustíme ji jíškou a necháme 20 minut vařit. Do polévky na závěr vlijeme opatrně smetanu, která polévku zahustí a zjemní.
Pak z ní vyndáme nové koření, pepř a bobkový list a můžeme podávat. Polévka se nandává do vyšších misek a podává se s vařeným vajíčkem a chlebem. Někdy se do ní vajíčka zašlehávají ještě syrová těsně před podáváním.
Zdroj: Culina Botanica, HK Region, Český rozhlas Region, Apetit Online
Autor: Šárka Cvrkalová