Mezi tradiční české pokrmy patří například knedlo vepřo zelo, svíčková, ale třeba i smažený sýr, který je v posledních letech čím dál oblíbenější. Víte ale, které pokrmy u nás byly oblíbené dříve? A jak se vlastně česká kuchyně vyvíjela?
Že se časy mění, to si uvědomujeme všichni. A jinak tomu není ani s jídlem. Naši předkové dříve jedli především to, čeho bylo hodně a co se dalo vypěstovat na poli. Alespoň tedy ti chudší.
Počátky české kuchyně ovlivnili především Keltové a Slovani. Základem jídelníčku byl tehdy chléb, kterého se na našem území v 15. století peklo až 12 druhů. Naopak maso bylo vzácností.
Kaše a polévky
V 16. století byly ve staročeské kuchyni oblíbené především kaše a polévky. Ty byly jednoduché, obvykle se daly vytvořit z levných a dostupných surovin, zároveň se jimi ale člověk dosyta najedl.
Podle Salty Soul byly oblíbené hlavně luštěninové a zeleninové polévky, které dodávaly sílu a zahřívaly během zimy. Velké množství vitamínů poskytovaly také brambory. Z žitné mouky se pak dělal domácí chléb.
V 17. století byly velmi výrazné rozdíly mezi tím, co jedli chudí a co si mohli dovolit bohatí. Na jídelníčku vyšší vrstvy se například čím dál častěji objevovalo maso, píše SenSen.
Počátek zdravé výživy
Dříve lidé jedli především to, na co měli peníze nebo co si dokázali vypěstovat. Málokdo řešil, zda je něco zdravé. A obecně můžeme říct, že suroviny, které byly dostupné, bychom dnes mezi zdravé úplně nezařadili.
To se ale na začátku 20. století začalo měnit. S tím, jak měli lidé přístup k rozmanitějším jídlům, začali více řešit zdravou výživu.
Některá jídla, která byla dříve žádaná, protože je mohly jíst pouze vyšší vrstvy společnosti, se najednou stala těmi nezdravými. A řadí se mezi ně i typické pokrmy, které se tou dobou začaly objevovat. Patří k nim například tradiční knedlo vepřo zelo.
Zdroj: SenSen, Bakalářská práce Martiny Klouparové, Salty Soul
Autor: Šárka Cvrkalová