Čaj prošel v průběhu let různými změnami v přípravě. Jednou z nejvýznamnějších byl vynález čajového sáčku, který radikálně změnil způsob, jakým čaj pijeme. Jeho vznik však byl iniciován nedorozuměním.
Legenda praví, že čaj objevil čínský císař Šen Nung kolem roku 2 800 př. n. l. Právě on měl to štěstí, že mu do horké vody spadlo několik lístků čajovníku. Ačkoli tento příběh může být smyšlený, vliv čaje na čínskou společnost a kulturu byl neoddiskutovatelný.
V průběhu staletí básníci, hudebníci a umělci oslavovali blahodárné účinky tohoto nápoje. V roce 780 n. l. napsal učenec Lu Jü obsáhlé dílo o pěstování, vaření a pití čaje s názvem „Ch’a Ching“, které se stalo standardem pro čajové obřady v mnoha asijských zemích.
Do Evropy přivezli čaj jako první Portugalci, ale módním nápojem se stal až díky Holanďanům. V 17. století měli zámožní lidé v Haagu své vlastní čajovny a byli ochotni zaplatit až 100 dolarů (v přepočtu na současnou českou měnu něco kolem 2 300 Kč) za 0,5 kilogramu čaje, uvádí Smithsonian Magazine. Také v Anglii byl čaj zpočátku potěšením elitních vrstev, až později se dostal mezi nižší vrstvy.
Na počátku stál omyl
Čajové sáčky přišly s přelomem 19. a 20. století. Jak uvádí web Time, v roce 1901 získaly Roberta Lawson a Mary Molaren patent na „držák na čajové lístky“, který umožňoval uvařit čaj, aniž by čajové lístky zůstaly v hrníčku.
Sáčky podobné těm dnešním vznikly díky americkému dovozci Thomasi Sullivanovi, který začal rozesílat vzorky čaje v hedvábných pytlících. Ačkoli měly původně sloužit pouze jako obal, někteří zákazníci je zkoušeli ponořovat přímo do horké vody a nadšeně žádali Sullivana o další.
V době, kdy Sullivan zpopularizoval čajový sáček, začalo mnoho výrobců experimentovat s různými materiály, jako bylo plátno, gáza, celofán a perforovaný papír. Ručně šité sáčky byly nahrazeny strojově šitými. Později William Hermanson vynalezl tepelně zatavené papírové čajové sáčky.
Vývoj tvaru a materiálu
V roce 1944 byl typický tvar čajového sáčku změněn z „pytlového“ na v současnosti běžný obdélníkový. V roce 1952 si společnost Lipton Tea nechala patentovat takzvaný „flo-thru“ sáček, který má čtyři strany místo dvou. Stejně jako pyramidový sáček i tento styl čajového sáčku podporuje průtok většího množství vody čajovými lístky a umožňuje rychlejší a silnější louhování.
Pyramidový tvar čajového sáčku vynalezla společnost Brooke Bond (mateřská společnost britské společnosti PG Tips, která je dodnes v Indii oblíbenou značkou čaje). Tento tvar poskytuje čaji o 50 % větší prostor pro pohyb než plochý sáček, díky čemuž se lépe louhuje.
Čajové sáčky se dnes běžně vyrábějí z filtračního papíru, bavlněného mušelínu nebo potravinářského plastu (např. nylonu nebo PLA/Soilonu).
Mohou být uzavřeny lepidlem, sešívačkou nebo nijak (což znamená, že čajový sáček je přeložen, uzavřen teplem nebo utěsněn ultrazvukem). K sáčku je také často připojen bavlněný provázek s papírovou visačkou označující značku nebo druh čaje.
Zdroj: Smithsonian Magazine, Time, Tea-Shirt, Hackberry tea, The Spruce Eats
Autor: Dominika Jandorová