Odkud se vzala britská obliba čaje o páté? Koho napadlo přidat do nápoje mléko? Možná, že tento zvyk není tak úplně anglický. Důležitou roli hrály také Francie a Portugalsko.
Typy odpoledního čaje
Existují tři základní typy odpoledního čaje: Cream Tea – k čaji se podávají koláčky, džem a smetana; Light Tea – džem a smetana jsou nahrazeny sladkostmi; Full Tea – nejbohatší varianta, kdy kromě nápoje dostanete také slané pečivo, koláčky, sladkosti a zákusek.
V Anglii byl tradiční čas na čaj ve čtyři nebo pět hodin a netrval déle než do sedmé hodiny odpoledne. Většina čajoven dnes podává čaj od tří do pěti hodin.
Proč s mlékem?
Odpolední čaj možná začali vařit Francouzi. Ve spisech Marie de Sévigné, jedné z největších autorek dopisů o životě ve Francii v 17. století, se dozvíme, že po svém zavezení do Evropy byl čaj ve Francii nesmírně populární.
Marie de Sévigné uvádí, že to byla Francouzka, markýza de la Sablie, kdo inicioval módu přidávat do čaje mléko.
Přeprava čaje
Královna Alžběta I. udělila 31. prosince 1600 povolení k založení Britské východoindické společnosti, známé také jako John Company, která měla za úkol zřídit obchodní cesty, přístavy a navázat obchodní vztahy s Dálným východem, jihovýchodní Asií a Indií.
Původně se zaměřovala na obchod s kořením, později obchodovala s bavlnou, hedvábím, indigem, solí a čajem. Král Karel II. se v exilu oženil s Portugalkou Kateřinou de Braganza.
Portugalsko poté darovalo Anglii jako věno dva miliony zlatých, Tanger a Maroko v severní Africe, Bombaj v Indii a také povolení pro Brity využívat všechny přístavy v portugalských koloniích v Africe, Asii a Americe, čímž Anglie získala první přímá práva na obchodování s čajem.
Královská rodina vzorem
Právě Karel II. se svojí manželkou přivezli do Británie tradici pití čaje. Díky jejich vlivu se čaj stal populárnějším mezi bohatšími vrstvami společnosti, protože cokoli dělala královská rodina, chtěli všichni ostatní napodobit.
Brzy se čajová mánie rozšířila po celé Anglii a čaj se stal oblíbeným nápojem anglické vyšší třídy a nahradil pivo jako národní nápoj.
Způsob, jak uspokojit hlad
Anna Maria Stanhopeová (1783-1857), známá jako vévodkyně z Bedfordu, je podle legendy považována za tvůrkyni odpoledního čaje. Protože polední jídlo bylo stále skoupější, trpěla vévodkyně kolem čtvrté hodiny odpolední pocitem hladu.
Zpočátku si vévodkyně nechávala služebnictvem propašovat konvici čaje a několik chlebíčků. Když přijala evropský formát čajového servisu, pozvala přátele, aby se k ní připojili na další odpolední jídlo v pět hodin v jejích pokojích na zámku Belvoir.
Jídelníček se soustředil na malé koláčky, chlebíčky s máslem, různé sladkosti a samozřejmě čaj. Tato letní praxe se ukázala být natolik oblíbená, že v ní vévodkyně pokračovala i po návratu do Londýna.
Svým přátelům posílala kartičky s prosbou, aby se k ní připojili na „čaj a procházku po polích“. Zvyk zvát přátele na odpolední čaj rychle převzaly i další hostitelky.
Zdroj: whatscookingamerica.net, bbc.co.uk
Autor: Dominika Jandorová