Již několik let učí Filip Sajler a Ondřej Slanina prostřednictvím gastronomického pořadu diváky vařit a připravovat nejrůznější pochoutky. Dnes to bude recept na český hermelínový salát s banketkami jako od mistra pekaře.
Počátky sýru s ušlechtilou plísní sahají asi do 16. století, kdy selka zapomněla ve sklepě kousek sýru, na kterém se vytvořila plíseň. Před vyhozením jej ochutnala a jeho chuť jí velmi překvapila.
Francouzský camembert, později český hermelín
Český hermelín vznikl až v roce 1946, předtím byl tento druh sýru znám jako camembert, dokonce byl tento název i patentován. Francouzská pochoutka camembert se k nám dostala po 1. světové válce, kdo však její recepturu přivezl, zůstává záhadou.
Až po 2. světové válce vznikla česká podoba camembertu, kdy se používalo pasterované mléko a trochu jiný druh plísně, která tak byla přizpůsobena chuti českých lidí. V té době byl název hermelín patentován a sýr se stal oblíbenou pochoutkou celého tehdejšího Československa.
Recept podle Kluků v akci
Právě hermelín bude základem receptu podle Kluků v akci na vynikající a vydatný hermelínový salát. A s čím jiným by se měl podávat než s čerstvým domácím pečivem. Zkuste si k němu upéct banketky, je to jednoduché a výsledek vás zajisté překvapí.
Na banketky budete potřebovat 25 gramů droždí, lžíci cukru, půl kila hladké mouky, 100 gramů másla, 40 gramů žloutků, 12 gramů soli a 200 až 250 mililitrů mléka.
Kvásek – základ kynutého těsta
Nejprve si připravte kvásek tak, že do velké mísy nadrobte droždí, ke kterému přidejte cukr, a pomocí metličky suroviny spojte dohromady. Následně do mísy nalijte teplé, ale ne příliš horké, mléko.
Do kvásku přidejte tři žloutky, rozpuštěné máslo, sůl a mouku, která se doporučuje prosít, aby byla krásně provzdušněná a nakypřená. Ručně nebo pomocí kuchyňského robotu vypracujte hladké těsto. Lehce jej pomoučněte, přikryjte utěrkou a nechte asi hodinu kynout.
Během kynutí je ideální doba na přípravu hermelínového salátu, na který budete potřebovat 300 gramů hermelínu, 200 gramů šunky od kosti vcelku, tři vejce vařená natvrdo, jednu šalotku a pažitku.
Vše nakrájet a důkladně promíchat
Hermelín a šunku nakrájejte na kostičky o velikosti asi půl centimetru. Rovněž šalotku, pažitku a vejce natvrdo pokrájejte najemno.
Na hermelínový salát je třeba základ, na který si připravte 150 gramů majonézy, 80 gramů zakysané smetany, špetku sladké papriky, špetku bílého pepře a pár kapek citronové šťávy.
Majonézu smíchejte s uvedenými ingrediencemi, aby se vše pěkně spojilo. Nakonec přidejte zbytek nakrájených surovin a dobře promíchejte. Nezapomeňte ochutnat a případně ještě dochutit. Salát nechte pořádně vychladit a odležet v lednici.
Salát nechte uležet, banketky podávejte čerstvé
Zatímco bude salát odpočívat v chladu, vraťte se k banketkám. Vykynulé těsto na pomoučněném vále ještě lehce propracujte a vyválejte z něho váleček. Následně z něj postupně ukrajujte kousky, které zpracujte do různých tvarů.
Můžou to být rohlíčky, bulky nebo pletené houstičky. Ty nechte na plechu vyloženém pečicím papírem ještě 15 až 20 minut kynout. Před vložením do trouby ještě nezapomeňte tvary potřít žloutkem a posypat kmínem, sezamovým semínkem nebo hrubozrnnou solí. Pečte dozlatova při 170 °C podle velikosti asi 10 až 15 minut.
Salát podávejte naservírovaný na talíři, doplněný o banketky a posypaný nasekanou pažitkou či dozdobený kouskem rozmarýnu.
Zdroj: ceskatelevize.cz, kralsyru.cz, cs.wikipedia.org, vareni.cz
Autor: Silvie Grulichová