Heřmánkový čaj určitě patří mezi nejoblíbenější nápoje. Sáhneme po něm, když máme chuť na silný bylinkou provoněný čaj, ale také když nás trápí určité zdravotní potíže a chceme svému tělu ulevit.
Věděli jste, že heřmánkový čaj dokáže chránit pokožku, snižovat hladinu stresu, regulovat spánek, či dokonce potlačit příznaky doprovázené menstruaci? Na první pohled nenápadný bylinkový čaj toho dokáže ještě mnohem více.
Jak a v čem prospívá heřmánkový čaj?
Pro mnoho lidí je heřmánkový čaj taková klasika, která nikdy nezklame. Dobře známe jeho chuť i vůni. Doma ho ve spíži najde asi úplně každý, někteří jej pijí více a jiní zase méně.
Co byste ale určitě měli znát, jsou účinky heřmánkového čaje a jeho přínosy pro naše zdraví. Většina z nás sice ví, že heřmánkový čaj prospívá, ale už netuší, čím konkrétně. A to je škoda, proto se na benefity heřmánkového čaje pojďme podívat společně.
Zlepšuje kvalitu spánku
Máte-li problém s usínáním nebo vás celkově trápí nespavost, je heřmánkový čaj přesně tím, na čem byste si ve svém vlastním zájmu měli pochutnat.
O prospěšnosti heřmánkového čaje na náš spánek informuje i deník healthline.com: „Heřmánek obsahuje apigenin, antioxidant, který se váže na určité receptory ve vašem mozku, což může podporovat ospalost a snížit nespavost nebo chronickou neschopnost spát.“
Podporuje zdravé trávení
Problémy s trávením jsou častější, než si myslíme. Postihují muže i ženy napříč všemi věkovými kategoriemi a dokážou znepříjemnit život.
Heřmánek může být nápomocný pro zdravé trávení. Snižuje také riziko některých gastrointestinálních onemocnění. Pití heřmánkového čaje uklidňuje žaludek. Tradičně se používá k léčbě několika zažívacích onemocnění, včetně nevolnosti a plynatosti.
Snižuje hladinu cukru v krvi
Mezi další přínosy heřmánkového čaje patří snižování hladiny cukru v krvi. Může se totiž pochlubit protizánětlivými účinky, díky kterým dokáže zabránit poškození buněk slinivky, ke kterému dochází v případě, kdy je hladina cukru v krvi chronicky zvýšená.
Může mít nežádoucí účinky?
Heřmánkový čaj je obecně vnímán jako něco zdravého a zdraví prospěšného – a bezesporu je to správně. Nabízí se ale otázka, jestli může mít i nějaké stinné stránky v podobě nežádoucích účinků.
Podle deníku rxlist.com ano. Mezi běžné vedlejší účinky heřmánku patří nejen alergická reakce, ale také zvracení nebo hypersenzitivní reakce.
Zdroj: healthline.com, rxlist.com
Autor: Karolína Nezbedová