Pokud vegetariáni hledají náhražku za maso, hned po tofu je sýr halloumi tou nejtradičnější volbou. Jedná se doslova o poklad z Řecka. Bezlepkový výrobek se totiž dá použít v mnoha receptech, a navíc má i mnoho pozitivních vlivů na zdraví.
Sýr halloumi je oblíbený polotvrdý až tvrdý, elastický mléčný výrobek. Často se podává například grilovaný a je oblíbený i proto, že nemění svou konzistenci a při pečení se nerozteče.
Je sice kalorický, ale…
Halloumi nepatří k dietním jídlům. Je poměrně kalorický, díky tomu ale také zasytí a skvěle nahradí v jídle maso. Rozhodně tak nejde jen o jídlo pro vegetariány, oblíbí si ho snad úplně každý.
Sice obsahuje poměrně hodně kalorií, jinak má ale na zdraví v mnoha ohledech vliv pozitivní. Podle serveru Healthify Me obsahuje halloumi spoustu kvalitních bílkovin a skládá se také z esenciálních mastných kyselin životně důležitých pro růst a vývoj.
Pomáhá předcházet cukrovce
Sýr obsahuje vápník, který pomáhá zdravému vývoji svalů a síle kostí. Vápník také hraje důležitou roli při srážení krve. Do těla díky konzumaci sýra dostanete také velké množství proteinů, které podporují růst svalů a posilují imunitní systém.
V neposlední řadě pak podle Healthline existují důkazy o tom, že konzumace halloumi může snižovat riziko výskytu cukrovky u dospělých osob.
Nic se ale nemá přehánět. Přílišná konzumace halloumi může mít i své nevýhody. Sýr je velmi slaný, což může způsobovat vysoký krevní tlak. Neměl by se tak konzumovat více než třikrát do týdne.
Sýr halloumi se velmi často podává grilovaný, hodí se jako příloha k zapečeným bramborám, slouží ale také jako náhražka masa v tortillách a hamburgerech. Pokud na něj máte chuť, z nepřeberného množství receptů si vždy něco vyberete.
Zdroj: BBC Good Food, Healthline, Healthify Me
Autor: Šárka Cvrkalová