Dovolená na Islandu láká stále více lidí. Je tam opravdu nádherně. Tolik míst k objevování, že by byla strašná škoda se tam alespoň jednou v životě nepodívat. A když už tam pojedete, rozhodně neodjíždějte, dokud neochutnáte tamější delikatesu.
Ještě než se vylekáte, měli byste vědět, že na Islandu je tenhle pokrm považován za velkou dobrotu. O čem bude v dnešním článku řeč? Seznamte se s islandskou lahůdkou známou jako hákarl.
Fermentovaný nebo také shnilý žralok
Pod slovíčkem hákarl se skrývá jídlo mající podobu fermentovaného masa ze žraloka. Někdo mu dokonce přezdívá shnilý žralok a je pravda, že na lákavosti mu to nepřidává.
Napadlo by vás, že vedle všech těch krásných a čerstvých surovin, které Island nabízí a které je možné zde ochutnat, se právě hákarl stane symbolickým jídlem země?
Historie sahá daleko
„Fermentaci žraločího masa lze vysledovat až do doby Vikingů,“ píše adventures.is. Tento postup uchovávání potravin využívali Islanďané právě proto, aby měli jistotu, že jim jídlo vydrží po celý rok.
V dnešní době je hákarl pro místní lidi způsob, jak zůstat ve spojení se svými kořeny a předky. Fermentovaného žraloka vnímají jako velkou lahůdku.
Poměrně náročný proces výroby
I když to na první pohled možná vypadá jednoduše, proces výroby fermentovaného žraloka je ve skutečnosti mnohem složitější a zdlouhavější.
„Musíte mít na paměti, že čerstvé žraločí maso je velmi vláknité, houževnaté, páchnoucí a upřímně řečeno docela hnusné,“ informuje finedininglovers.com.
Dříve se maso uložilo do písku a zatížilo se velkými, těžkými kameny. Dneska je doba jiná a daleko modernější. Proto se k výrobě používají speciální plastové kontejnery.
Maso se fermentuje nejméně šest týdnů. Jakmile doba uplyne, maso se nařeže na proužky a zavěsí se do průvanu, kde se suší následujících čtyři až pět týdnů.
Vůně vás může odradit
Pro fermentovaného žraloka je typický silný pach. Pro někoho, kdo má slabší žaludek a výrazné pachy špatně snáší, může být pouhá přítomnost v blízkosti tohoto pokrmu nepříjemná.
Někteří ale říkají, že když to zkusili poprvé, bylo to odporné. Ale čím častěji tomu dávali šanci, tím méně odporné jim jídlo přišlo.
Zdroj: adventures.is, finedininglovers.com
Autor: Karolína Nezbedová