Společně s dobrou whisky a tradičními kilty patří haggis mezi základní kameny skotské kultury. Jde o národní jídlo Skotska, které v mnoha lidech vyvolává odpor. Už jste někdy o tomto pokrmu slyšeli?
Jde o druh slaného pudinku. Při vyslovení slovíčka pudink se vám možná začnou okamžitě sbíhat sliny. Kdo by totiž nemiloval pudink, že? Pak byste ale měli vědět, co se v haggisu skutečně ukrývá. Ona by vás ta chuť možná přešla…
Co je vlastně haggis?
„Tradiční skotský haggis se vyrábí z jater, ledvin a plic zvířete, které se nejprve uvaří v hrnci, poté se velmi jemně nasekají a smíchají s ovesnými vločkami, cibulí a kořením,“ je vysvětleno na webu recipes.howstuffworks.com.
„Směs se naplní do vaku na žaludek, který se pak sešije, vloží do velkého hrnce a vaří. Obvykle se k výrobě haggis používají ovčí droby, ale někdy se nahrazují droby telat nebo jiných zvířat.“
Není recept jako recept
Existuje celá řada receptů. Ve Skotsku snad každý řezník vyrábí svůj vlastní haggis a recept si bedlivě střeží. Zatímco některé recepty jsou opravdu velmi pikantní, jiné obsahují vyšší obsah jater, další zase více ledvin.
Najdou se i vegetariánské recepty, ve kterých se objevují ovesné vločky, fazole, čočka, ořechy a také různorodé koření.
V USA je haggis zakázán
„V 70. letech 20. století Spojené státy zakázaly dovoz potravin, jež obsahují ovčí plíce. Protože většina tradičních receptů na haggis se vyrábí s plícemi, je téměř nemožné najít dovážený komerční haggis. Většina haggis nalezených ve Spojených státech se vyrábí v zemi,“ informuje server thespruceeats.com.
Jak chutná?
Možná vám teď běží hlavou otázka, jak haggis asi chutná. Zatímco někteří tento tradiční skotský pokrm odsoudí už na samotném začátku, jiné jeho netradiční kombinace surovin lákají.
Kdo haggis ochutnal, přirovnal ho ke smetanové ovesné kaši se smetanou. Někdo zase doporučuje, pokud někdy budete mít příležitost haggis ochutnat, abyste příliš nepřemýšleli nad tím, co vlastně jíte. Minimálně do chvíle, než si na jeho typickou chuť zvyknete.
Zdroj: recipes.howstuffworks.com, thespruceeats.com
Autor: Karolína Nezbedová