Bobule goji, které jsou součástí čínské kultury již od 3. století, jsou nyní považovány za jednu z nejmódnějších superpotravin současnosti. V místě původu je místní používají také jako léčivou bylinu.
Pěstování červeného pokladu
Vysoko v hornaté krajině severozápadní Číny, na březích Žluté řeky a ve stínu mlhou zahalených hor Liupan obyvatelé oblasti Ningxia po staletí pěstují jednu z nejvyhledávanějších asijských potravin.
Bobule goji se pěstují po celé Číně, ale díky jedinečné geologii v Ningxia vznikla nejcennější verze tohoto ovoce. Kombinace chladného horského vánku, půdy bohaté na minerály a vinné révy zavlažované Žlutou řekou způsobuje, že jsou plody goji z oblasti Ningxia tak ceněné.
Zemědělci v Ningxia stále sklízejí plody stejným způsobem jako v minulosti. Každý rok od července do září se farmáři krčí u keřů vysokých až po pás, které jsou obtěžkány baculatými bobulemi rajčatové barvy.
Součást kultury
Bobule goji jsou již dlouho součástí čínské kultury. Legenda praví, že před více než 2000 lety navštívil jeden lékař čínskou vesnici, kde bylo všem více než 100 let. Zjistil, že všichni pili ze studny, která byla obklopena bobulemi goji.
A teorie byla taková, že jak ovoce dozrávalo, padalo do studny a jeho obsah plný vitamínů prosakoval do vody. Vypráví se také o bylinkáři ze 17. století jménem Li Qing Yuen, který jedl bobule goji každý den a údajně se dožil 252 let.
Doma si Číňané a Číňanky sypou sušené bobule goji na domácí kuřecí maso, červené datle a zázvor do „polévky vařené na starém ohni“ (čirý vývar vařený na mírném ohni) nebo chryzantémového čaje. Bobule přidávají také do rýžové kaše.
Přidání bobulí goji dodá kaši přirozenou sladkost a díky kombinaci barev zeleného koriandru, bílého tofu a červených bobulí goji se z ní stalo jídlo, které se jí podle barev, a povýšilo tak obyčejnou rýžovou kaši na něco výživného a zdravého.
Pro Číňany medicína
Bobule, které jsou plné vitaminu C, antioxidantů, aminokyselin a stopových minerálů, předepisují lékaři tradiční čínské medicíny na podporu funkce jater a ledvin.
Podle tradiční čínské medicíny by se však této bobuli měli vyhnout lidé s horečkou, zánětem nebo bolestí v krku, stejně jako osoby trpící průjmem. Ale když jste v pořádku, je goji vhodná pro všechny.
Pro Západ superpotravina
Bobule si oblíbili i mezinárodní spotřebitelé. Lidé na Západě platí za balíček bobulí až 10 USD (přes 200 Kč), což je přibližně třikrát více než v Asii.
Zatímco zemědělci v Ning-sia každoročně utrhnou z vinic 180 000 tun čerstvých bobulí goji, většinu své produkce prodávají v sušené formě, protože trvanlivost čerstvých bobulí je krátká. Bobule na horkém letním slunci rychle dozrávají, což znamená, že zemědělci musí pracovat rychle, aby sklidili svou úrodu.
Dříve se bobule sušily na velkých tácech na slunci, moderní technologie však tento proces urychlily, aby bylo možné uspokojit rostoucí poptávku.
Zdroj: bbc.com, spiceography.com
Autor: Dominika Jandorová