Glykemický index: Co to je a proč byste to měli sledovat, pokud hubnete

Glykemicky_index
Zdroj: Yulia Furman / Shutterstock.com

Jakmile se rozhodnete držet dietu, všude na vás začne vyskakovat pojem „glykemický index“. Co to vlastně je a k čemu slouží sledování jeho hodnot? O tom bude následující článek.

O glykemickém indexu existuje mnoho článků. V tom následujícím se vám pokusíme shrnout to základní.

Zapeklité GI

Nejdříve začneme definicí toho, o čem je vlastně řeč.

„Glykemický index (zkratka GI) je bezrozměrná veličina, která udává rychlost využití glukózy tělem z určité potraviny,“ najdete na serveru Wikipedie.

Každý člověk, který má cukrovku, vám toho o GI poví hodně, protože si jeho hladinu musí hlídat kvůli píchání inzulínu.

Mnohé ženy se pak s tímto pojmem setkaly během těhotenství, když jim byla odhalena těhotenská cukrovka.

Po každém jídle se zvedne hladina cukru v krvi a pro obě zmíněné skupiny je potřeba si tyto hodnoty hlídat.

Nyní se však stále častěji mluví o tom, že si GI musí hlídat i ti, kdo chtějí změnit jídelníček za účelem diety.

Dělení potravin dle GI

Potraviny pak dle toho, o kolik zvednou po konzumaci hladinu cukru v krvi, dělíme na potraviny s nízkým GI (méně než 55), potraviny se středním GI (56–69) a nakonec potraviny s vysokým GI (více než 70).

Asi tušíte, že nejhorší budou poslední zmíněné. Taková potravina vás sice rychle zasytí, ale způsobí výkyvy hladiny cukru v krvi, a vy budete mít brzy opět hlad.

Navíc jsou potraviny s vysokým GI rizikové, protože jejich dlouhodobou konzumací riskujete, že se u vás rozvine diabetes II. typu.

A co mezi takové potraviny patří? Sladké pečivo, med, hranolky…

Pro zdraví – a také pro účely diety – je tedy třeba zařadit naopak potraviny s nízkým GI, mezi které patří ovoce, zelenina, tmavá rýže či například vlašské ořechy.

Taková jídla vás zasytí na delší dobu a energii budou vyplavovat do těla pozvolna. Přehled potravin dle GI můžete nalézt například zde.

Glykemická nálož

No ale aby to nebylo tak jednoduché, tak do hry vstupuje ještě glykemická nálož. Ta totiž počítá na rozdíl od GI i s množstvím zkonzumované potraviny.

Takže můžete konzumovat potravinu s vysokým GI, ale pokud to nepřeženete s množstvím, je to dietně v pořádku.

Příkladem takového paradoxu je například meloun. Ten patří sice mezi potraviny s vysokým GI, ale 100 g melounu obsahuje jen 5 g sacharidů, takže jeho konzumací dietu neohrozíte.

Vzhledem ke komplikovanosti dané problematiky je tak doporučováno navštívit poradnu, ve které vám poradí se sestavením jídelníčku s ohledem jak na GI, tak na glykemickou nálož.

Zdroje: Zdraví, Wikipedie, STOB

Autor: Soňa Jiroutová

Přidat na Seznam.cz