George Washington Carvel je v Americe spojovaný především s domorodou zemědělskou technikou, při niž zavedl masové pěstování arašídů. V raném americkém zemědělství zanechal výrazné stopy.
Kdo byl zemědělský průkopník
Carvel se narodil v Missouri někdy v letech 1861-1864 a neměl úplně jednoduchý start do života. Jeho matka byla unesena, když byl nemluvně a vyrůstal jako otrok na plantáži. Tam zůstal pracovat i po ukončení otroctví, než odešel za získáním vzdělání.
Učení ho bavilo a stal se prvním Afroameričanem na univerzitě v Iowě. Poté se stal vedoucím katedry zemědělství na Tuskeegee University, kde kromě vyučování prováděl výzkum.
Rané americké zemědělství
Až do dvacátého století bylo zemědělství nejdůležitějším americkým průmyslem. Export byl tvořený hlavně zemědělskými produkty. Kolem roku 1900 pracovalo asi 40% Američanů na farmách a v letech 1910 až 1940 bylo ve Spojených státech 6 – 7 milionů farem.
Většina farem pěstovala bavlnu, cukrovou třtinu a tabák, protože přinášely ekonomický zisk. Problém byl, že většina farmářů se soustředila na jednu plodinu a opakovaným pěstováním byla půda úplně vyčerpaná a výnosy se snižovaly.
Nápad s pěstováním arašídů
Právě vyčerpaná půda byla příležitostí pro pěstování arašídů. Ty se do Severní Ameriky dostaly z Jižní Ameriky klikatou cestičkou. Z jihu Ameriky je nejprve Španělé odvezli domů a odtud se prostřednictvím obchodníků rozšířily do Asie a Afriky. Teprve z Afriky, odkud se do Severní Ameriky vozili otroci, se pěstování arašídů přeneslo na americké farmy.
Byl to právě Carvel, kdo prosazoval pěstování luštěnin, které udržují půdu zdravou a úrodnou a pomáhají revitalizovat půdu vyčerpanou dlouhodobým pěstováním jedné plodiny. Luštěniny čerpají dusík z atmosféry a přenášejí ho do půdy.
Carvel se ve svých výzkumech zaměřil právě na střídání tržních plodin a místo fazolí, čočky a hrachu doporučil pěstovat arašídy a sóju.
Přesvědčování farmářů i konzumentů
V Americe nebyl v té době ještě o arašídy na trhu zájem a Carvel se rozhodl, že to změní. Jezdil po farmách a přesvědčoval farmáře o výhodách pěstování. Stejně tak se snažil lidi přesvědčit, že jsou arašídy vynikajícím zdrojem bílkovin a dalších živin.
Dokonce vydal i knihu, kde bylo 100 arašídových receptů, od chlebů a koláčů, přes polévky až po použití arašídového oleje.
Právě levný způsob pěstování a ohromný zájem o arašídy, který se díky jeho propagaci v zemi rozvinul, pomohl velké řadě farmářů, kteří se po zrušení otroctví rozhodli živit zemědělstvím.
Arašídy, kterým se začalo přezdívat „luštěniny šampionů“, jsou plné bílkovin, vlákniny, hořčíku a draslíku. Spolu s pestrým využitím to způsobilo všeobecnou oblibu arašídů, na mlsání i na přípravu pokrmů.
Zemědělci zase přišli na to, že Carvel měl pravdu a po pěstování arašídů je půda opět připravený pro tabák nebo bavlnu. Dříve vyprahlá půda byla opět úrodná.
Navíc Corvel svou kuchařkou vyvolal v lidech zvědavost a každý chtěl ochutnat arašídovou polévku, arašídové tyčinky, arašídové proužky s banány. A samozřejmě všichni byli uchváceni z domácího arašídového másla.
Zdroj: thespruceeats.com, en.wikipedia.org
Autor: Lída Kropáčková