Galvestonova dieta pomáhá ženám v menopauze zhubnout. Má i své nevýhody

Zdroj: Shutterstock

Dr. Mary Claire Haver, lékařka z oboru gynekologie a porodnictví, vytvořila Galvestonovu dietu, která pomáhá ženám v menopauze zhubnout. Na jakém základě dieta funguje a existují důkazy o její účinnosti?

Podle oficiálních webových stránek je Galvestonova dieta „program založený na důkazech, který skutečně funguje“. Haver tvrdí, že ženy při Galvestonově dietě nejen hubnou a nabírají svalovou hmotu, ale také lépe spí, mají méně návalů horka a vyhýbají se „mozkové mlze“.

Jak Galvestonova dieta funguje?

Oficiální program Galvestonovy diety navržený doktorkou Haver nabízí klientům online program prostřednictvím předplacené služby.

Programy se zaměřují na tři hlavní oblasti, které pomáhají vyrovnat hormony a zhubnout během menopauzy:

  • Přerušovaný půst – během 24 hodin mohou lidé jíst pouze v časovém okně 8 hodin a zbývajících 16 hodin se musí postit.
  • Protizánětlivá výživa – dieta podporuje potraviny, které mají přirozené antioxidanty a protizánětlivé schopnosti. To může podpořit střeva a pomoci tělu pracovat efektivněji.
  • Přeorientování na palivo – programy kladou důraz na odbourání toho, co nazývají „závislostí na cukru a zpracovaných sacharidech“, a přeorientování se na zdroje sacharidů s větším obsahem živin.

Jakým potravinám byste se podle diety měli vyhnout

Dieta doporučuje vyhýbat se potravinám obsahujícím zpracované nebo rafinované sacharidy, jako je pizza, chipsy a bílé těstoviny či rafinovanou mouku.

Nedoporučuje ani potraviny s vysokým obsahem přidaného cukru, jako jsou sušenky, pečivo, cukrovinky a zákusky, sladké nápoje a limonády.

Tabu jsou také potraviny s umělými příchutěmi, barvivy, konzervačními látkami a kukuřičným sirupem s vysokým obsahem fruktózy, dále zpracované maso s dusičnany, jako jsou klobásy, hamburgery a salámy, a konečně smažené potraviny a alkohol.

Galvestonova dieta a její vliv na hubnutí

Přestože konkrétní studie týkající se samotné Galvestonovy diety neexistují, vědci provedli značné množství výzkumů některých základních konceptů tohoto stravovacího plánu. Mezi ně patří také přerušovaný půst.

Systematický přehled 27 studií z roku 2020 o přerušovaném hladovění za účelem hubnutí zjistil, že účastníci ztratili 0,8-13 % své výchozí tělesné hmotnosti bez ohledu na celkový příjem kalorií.

Studie z roku 2019 použila stejnou 16hodinovou dobu půstu jako Galvestonova dieta jako intervenci na snížení hmotnosti u dospělých s obezitou v oblasti břicha. Velikost jejich pasu se po 3 měsících zmenšila o více než 5 cm.

Nevýhody Galvestonovy diety

Nevýhodou této diety jsou určitě náklady, a to jak při zakoupení programu, tak také při shánění některých doporučených potravin. Někomu nemusí vyhovovat každodenní 16hodinový půst. Navíc dosud neexistuje žádný výzkum týkající se Galvestonovy diety ani toho, kolika lidem se podaří při této dietě zhubnout a váhu si udržet.

Zdroj: Eat This, Eating Well, Medical News Today,  Stephanie Welton, Intermittent fasting and weight loss, 2020, Dorothea Kesztyüs, Adherence to Time-Restricted Feeding and Impact on Abdominal Obesity in Primary Care Patients: Results of a Pilot Study in a Pre–Post Design, 2019

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz