Funkční medicína není žádné šarlatánství. Jde o obor budoucnosti

Zdroj: Shutterstock

Mnoho lidí si myslí, že funkční medicína je ve skutečnosti jakousi formou medicíny alternativní. Opak je ale pravdou. K té klasické má totiž daleko blíž, zkoumá nicméně problémy více do hloubky, vysvětluje DIA Styl.

Někteří lidé označují funkční medicínu za šarlatánství. S tím ale nesouhlasí například bývalý ligový fotbalista Jan Vojáček. „Funkční medicína se neorientuje na akutní stavy, ale nabízí možnosti, jak zlepšit dlouhodobé zdraví u potíží chronických,“ vysvětluje.

Medicína budoucnosti

Funkční medicína je považována za obor budoucnosti. Jde o celostní přístup, který vychází z klasické západní medicíny. Zároveň však přistupuje ke každému člověku individuálně, vysvětluje pro DIA Styl doktorka Tereza Černá.

„Je to medicína 21. století a dle mého názoru je to budoucnost v přístupu ke všem chronickým chorobám,“ uvádí lékařka. Doplňuje, že se funkční medicína nezabývá akutními nemocemi, ale spíše řešením chronických problémů.

Víc než jen potlačení léky

Mnoho problémů se dá vyřešit léky. Jde ale o to, že ty si často poradí pouze s následky, nikoli se skutečnými důvody problému. Vždy je třeba se podívat na veškeré faktory, které s problémem člověka souvisí. A to u každého individálně.

„Funkční medicína se zaměřuje na individuální přístup a provází člověka procesem změn v oblastech životního stylu, psychické odolnosti i prostředí, v němž žije. Cílem provázení pomocí metodiky funkční medicíny není uzdravení za každou cenu, ale zlepšení kvality života za jakéhokoli stavu,“ vysvětluje Vojáček.

Ten dodává, že lidé obvykle to, čemu nerozumí, považují za šarlatánství. Před padesáti lety nicméně nevěřili tomu, co je dnes v lékařství běžné. Jde tak jen o to, že je třeba nové postupy přijmout a naučit se jim důvěřovat.

Zdroj: Deník, DIA Styl, My Cleveland Clinic, WebMD

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz