Francouzská cibulačka: Z pokrmu pro chudé se stalo tradiční jídlo s bohatou historií, které je opředeno legendou

Zdroj: Shutterstock

Když se řekne cibulačka, většině lidí se okamžitě začnou sbíhat sliny. Tradiční polévka, kterou si mnozí spojují s romantickou Francií. Kde se cibulačka vzala a jakou historii má tahle oblíbená dobrota za sebou?

A co vy? Máte rádi cibulovou polévku, nebo jste jí nikdy nepřišli na chuť? Je pravda, že právě cibulačka rozděluje lidi na dva tábory: jeden ji miluje, druhý nesnáší. Ke kterému táboru patříte vy?

Kde se vzala, tu se vzala…cibulačka!

Francouzská cibulačka pochází zřejmě z antiky. „Řekové a Římané si pochutnávali na polévce z uvařené cibule zalité ve vývaru,“ odhaluje ethnicspoon.com.

V určitém okamžiku se Francouzi rozhodli, že cibule by měla být karamelizována, aby vynikla její přirozená sladkost.

Pokrm pro chudé?

Cibulová polévka byla v průběhu historie považována za potravu pro skromné, ba dokonce chudé lidi. Cibule byla dostupná a dovolit si ji mohli i ti opravdu nejnuznější.

Dnes je cibulová polévka vyhledávaným pokrmem a to nejen ve Francii, kde na ni natrefíte snad v každé restauraci, ale i jinde ve světě.

Pojí se s ní legendy

K cibulové polévce a její historii se vážou i některé legendy. Jedna z nich například vypráví, že polévku vynalezl král Ludvík XV.

Pozdě v noci měl ve svém loveckém zámečku velký hlad a našel jen cibuli, máslo a šampaňské. Uvařil tři ingredience a připravil první francouzskou cibulovou polévku.

Další legenda vypráví o vévodovi lotrinském a otci francouzské královny – Stanislasovi Leszczynském. Ten údajně ochutnal cibulovou polévku v hostinci Champagne.

„Připadalo mu to syté a chutné a nechtěl opustit hostinec, dokud se nenaučil připravit podobné jídlo. Později to byl vévoda, kdo recept zpopularizoval v paláci ve Versailles,“ doplňuje worldinparis.com.

Připravit si ji můžete i doma

Ačkoli je jednoduché zajít si na cibulačku do restaurace, tento tradiční pokrm si můžete připravit i doma. Není to nic závratně složitého.

Cibuli nakrájenou na tenká kolečka osmažte na másle, dokud nebude zlatavě hnědá. Poprašte moukou a ještě minutu restujte. Poté přidejte vývar, osolte ho a opepřete, přidejte pár bobkových listů a promíchejte.

Jakmile vývar projde varem, stáhněte plamen a vařte další půl hodiny. Poté polévku odstavte, vyjměte z ní bobkový list.

K cibulové polévce se podává chléb nebo bagetka, kterou opečete na pánvi na kapce oleje do zlatova. Do misky nalijete polévku, navrch položíte dva plátky bagetky a posypete ji sýrem. Misku s polévkou byste měli ideálně na pár minut nechat zapéct.

Zdroj: ethnicspoon.com, worldinparis.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz