Focaccia je chlebový produkt z Itálie, jehož těsto se sice podobá pizze, nicméně se přeci jen liší. I tak se ovšem jedná o velmi oblíbený pokrm (nejen) na Apeninském poloostrově.
Důvod vzniku focaccii: podnební a vzduch
Focaccia (čti fokáča) nevznikla ani tak z důvodu zkoušení nových postupů při přípravě chleba, ale spíše z nutnosti. Její původ totiž musíme hledat v Ligurii. Jaká že je v tom spojitost? Ve třetím nejmenším italském kraji podnebí a vzduch příliš neumožňují kynutí těsta za pomoci kvasnic. Bylo tedy potřeba vymyslet jiný postup. Focaccia se proto připravovala tak, že se těsto jen pokapalo olejem a posypala solí. Dnes ovšem existuje ve velkém množství variant a dokonce se používají i kvasnice, takže původní receptura nachází uplatnění výrazně méně než v dobách minulých.
Kde můžeme focacciu ochutnat?
Pečivo na focacciu si je možné nakoupit jako balené v některých obchodech (např. v Tescu), anebo v určitých specializovaných e-shopech jako Italianfood.cz. V nabídce ji také mají mnohé restaurace, a to především ty se zaměřením na italskou či mezinárodní kuchyni. V Praze ji kupříkladu můžete ochutnat v holešovické restauraci Port58, kde je přímo pečena. Focacciu si však doporučujeme objednat především při dovolené v Itálii. Tento chlebový produkt je zde totiž všeobecně rozšířen, a to nejen v Ligurii, ale také v dalších oblastech. Dát si ji proto lze třeba i při návštěvě Říma.
Focacciu si lze jednoduše připravit doma
Focacciu si můžete dát k snídani, svačině, obědu i k večeři. Nejlepší je samozřejmě úplně čerstvá. Ideálně si ji tedy připravte sami doma, protože se nejedná o nic složitého. Pro základ stačí teplá voda, olivový olej, cukr, hladká mouka, sůl a sušené či čerstvé droždí. Na náplň lze použít rozličné suroviny, jako jsou různé druhy sýra, a to klidně klasicky českého (hermelín, niva apod.), maso, zelenina (olivy, cibule nebo sušená rajčata), ale také nejrůznější bylinky (bazalka či rozmarýn). Existují dokonce varianty se sladkými přísadami (rozinky nebo med).
Doporučujeme: těsto na focacciu nemusíte použít jen jako základ pro naplň. Uplatnění často nachází jako příloha, chléb na sendviče anebo korpus pro trochu specifickou pizzu.
Jak působí focaccia na naše zdraví?
Nabízí se otázka, zda je možné focacciu zařadit mezi zdravé pokrmy. Odpověď ovšem není jednoznačná. Připravit si ji totiž lze ve zdravější i méně zdravé variantě. Pokud použijete na základ celozrnnou mouku, extra panenský olivový olej, třtinový cukr a mořskou sůl samozřejmě uděláte lépe, než když jej vyrobíte z „klasických“ variant těchto surovin. Důležitá je ovšem i náplň. Vždy se snažte, aby byla tvořena převážně zdravými ingrediencemi, protože pak ji budete moci konzumovat častěji, aniž by měla negativní vliv na vaše zdraví.
Zajímavosti o focaccie
- Focaccia byla původně pokrmem chudých. Vždyť se také jednalo jen o chlebovou placku s olejem a se solí. V průběhu let se ovšem stala všeobecně oblíbenou součástí kuchyně a servíruje se dokonce v luxusních restauracích.
- Jak už jsme uvedli v úvodu, těsto na focacciu se v lecčem podobá pizze. Obsahuje ovšem více kypřidel, takže je výrazně nakynutější.
- Nejenže se focaccia pizze podobá, ale někdy je dokonce považována za jejího předchůdce.
- Varianty focaccii se v Itálii liší i podle regionu. Možná nejvíce klasické variantě se podobá ta janovská (Janov je hlavní město Ligurie). Ingredience na těsto do focaccia alla genovese jsme přitom popsali výše v části o domácí přípravě.