Sýry patří mezi nejoblíbenější potravinu na světě a je známo přes 1800 druhů sýrů. Denně se vyrobí na světě doslova miliony tun sýrů. A mezi velmi oblíbené přírodní sýry patří řecká feta, kterou hodně lidí nahrazuje levnějším balkánským sýrem a kvůli poměrně velké slanosti mezi nimi nevidí rozdíl.
Jak to tedy vlastně s oblíbeným sýrem, který je dobrý jak do salátů, tak na naložení či na zapečení, vlastně je?
Původ fety je doložený do 15. století
Každý, kdo někdy zavítal do Řecka, musel na řeckou chloubu – slaný sýr, narazit. Feta je právě zde doma a je to jediná země, která má oprávnění sýr s tímto názvem vyrábět a prodávat. Pro svět fetu objevil v řeckém přístavu jeden italský cestovatel, který si všiml bílé hmoty naložené ve slaném nálevu. Vzhledem k teplému klimatu byl slaný nálev jediným způsobem, který dokázal sezónní sýr uchovat velmi dlouhou dobu, a to až jeden rok.
To se hodilo pro období, kdy měla zvířata mláďata a mléko nebylo dostupné. Později se díky slanému nálevu mohl sýr z Řecka dopravovat i do vzdálených zemí a být na lodích dlouhé měsíce, aniž by se zhoršila jeho kvalita.
Obliba sýru rostla a začal se vyrábět i v jiných zemích. V roce 2007 si však Řecko vymohlo chráněné označení původu a sýr, který nese označení feta a je vyrobený z ovčího a kozího mléka, se může legálně vyrábět jen v Řecku. To, že to některé země nerespektují, je věc druhá.
Trh samozřejmě zareagoval, a u nás se tedy často vidí v prodeji balkánský sýr, který je většinou levnější a oblíbenější. Balkánský sýr je však vyrobený z kravského mléka a nemá tak výrazné chuťové vlastnosti. Jak uvádí Vitalia, v Německu tento druh sýra najdete pod názvem Patros, v Srbsku nabízí sjenički sir, v Bosně a Hercegovině vlašičky a travnički sir.
Určitě je zajímavé, že Řecko nebylo až do roku 2007 největším výrobcem fety, ale předběhlo ho Dánsko, které tento sýr vyváželo především do arabského světa.
Feta versus balkánský sýr
Feta je vždy vyrobená z ovčího a kozího sýra. Optimálně obsahuje 70 % mléka z ovcí. Sýr se vyrábí z nepasterizovaného mléka a nálev obsahuje až 20 % soli. Pro produkci mléka se dnes chovají specifická plemena ovcí a koz. Jejich mléko je tučnější, a to dává sýrům charakteristickou chuť.
Oproti tom je balkánský sýr z pasterizovaného kravského mléka, které je částečně zbaveno tuku. Právě to, spolu s tepelnou úpravou, způsobuje poněkud mdlejší chuťové vlastnosti tohoto sýru. Vzhledem k tomu, že je při konzumaci dominující chutí slanost, lidé často rozdíl moc nevnímají.
Jak nejlépe fetu uchovat
Jak uvádí web Prima Fresh, feta je čerstvý sýr, a když se jednou balení se slaným nálevem otevře, mělo by se spotřebovat během několika dní. Důležité je, aby sýr zůstal ve slaném nálevu, který zajistí sýru správnou chuť i vláčnost. Pokud sýr zůstane bez nálevu, okorá, a i přes množství soli, která působí jako konzervant, mohou v sýru vzniknout nežádoucí bakterie, které ovlivní chuť a poživatelnost sýra.
Proč upřednostnit fetu před balkánským sýrem
Fetu, která neobsahuje kravské mléko, ocení všichni, kdo nesnáší moc dobře laktózu. Feta má také dobrý obsah probiotik, která se starají o dobrou funkci střev. Obsahuje také slušnou dávku bílkovin, vápníku a vitamínu D.
Zdroj: Prima Fresh, Vitalia, Prostřeno
Autor: Lída Kropáčková