Etiketa stolování: Neužeňte si ostudu a osvojte si ji jednou provždy

Zdroj: Shutterstock

Určitě není na škodu připomenout si zásady správného stolování. I když by to pro každého z nás měla být jakási nepsaná povinnost, divili byste se, kolik lidí v rámci etikety stolování chybuje.

Umět se chovat u stolu učíme už malé děti. Rodiče by v tomto ohledu měli jít svým dětem příkladem, vhodné chování u stolu je inspirativní pro všechny, kteří s vámi stůl sdílí.

Mezi naprosto základní návyky patří například i způsob, jak u stolu sedíte. Sedět byste měli vzpřímeně, abyste mohli správně používat příbory. Co dalšího zahrnuje etiketa stolování?

Může se u jídla mluvit?

Možná vás rodiče, když jste ještě byli malé děti, napomínali, že u stolu se nemluví. Není to tak úplně pravda. U jídla můžete hovořit, nikdy byste však neměli hovořit se soustem v ústech, což je nevzhledné, a navíc vám není dobře rozumět.

Snadno se může stát, že vám kousek jídla přistane na oděvu nebo na stole před zraky ostatních. Konverzace u stolu by se měla točit jen kolem pozitivních témat.

Nikdy nezačínejte jíst jako první

Pokud sdílíte stůl s dalšími lidmi, nikdy se do jídla nepouštějte jako první. Jíst byste měli začít až v okamžiku, kdy budou mít i ostatní své jídlo na stole. Proto vždy počkejte.

Během jídla nehltejte, snažte se své tempo sladit s ostatními, aby se nestalo, že dojíte dříve a potom jim budete koukat do talíře. Nevypadá to dobře a ostatním by to nemuselo být příjemné.

Co se u stolu nedělá?

V rámci etikety stolování by pro vás mělo být samozřejmostí, že u stolu nebudete nahlas smrkat, nebudete říhat, správně byste neměli používat ani párátka.

V takovém případě se vždy omluvte a odejděte stranou. Příliš teplé pokrmy neusrkávejte ani do nich nefoukejte, chvíli počkejte, až vychladnou, případně můžete pokrm odebírat od krajů, které chladnou rychleji.

Neukrajujte si zbytečně velká sousta, vždy si ukrojte jen tolik, jaké množství můžete pohodlně vložit do úst, aniž by se stalo, že si zamažete ústa, budete mlaskat a podobně.

Správně uchopit a používat příbor není umění

Ačkoli by se mohlo na první pohled zdát, že snad každý ví, jak správně uchopit a následně používat příbor, kolikrát byste se u stolu divili, co lidé dokážou.

Příbor byste měli uchopit kultivovaně, to znamená mít střenky v dlani, hroty vidličky a ostří nože směřují dolů. Jestli budete mít vidličku nalevo, nebo napravo, určuje to, jestli jste levák, nebo pravák. S etiketou stolování to nijak nesouvisí.

Pár základních rad na závěr

Při stolování s dalšími lidmi by pro vás mělo být samozřejmostí používat ubrousek mezi každým soustem a následným použitím sklenice. Za jídlo se vždy sluší poděkovat. Od stolu odcházejte, až když všichni dojedí. Pokud to tedy není akutní či nutné, například když potřebujete na toaletu.

Zdroj: whatscookingamerica.net, tasteofhome.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz