Na první pohled připomíná salát z piniových oříšků. Pokud ho budete mít naservírovaný před sebou, možná se vám začnou sbíhat sliny. Vypadá totiž opravdu lákavě a chutně. Jen nesmíte vědět, co je vlastně zač.
V hlavní roli jsou zde světle žlutá zrna, která se podobají fazolím. Ve skutečnosti se ale jedná o tzv. escamoles a řeč je o mimořádné specialitě původem z Mexika.
Co je escamoles?
„Escamoles jsou vajíčka nebo larvy obřích černých mravenců,“ vysvětluje hned zkraje sunnysidecircus.com. A právě toto je ten okamžik, kdy většina lidí zpozorní a ty, kteří se na onen pokrm těšili, chuť rázem přejde.
Kvůli intenzivnímu zápachu z jejich hnízd je kombajnisté často nazývají prdící mravenci. Oblíbení jsou především v Mexico City a jeho blízkém okolí.
Stinnou stránkou je, že jde o poměrně drahou přísadu, která se následně odrazí na ceně celého pokrmu.
Pochoutka oblíbené mezi Aztéky
Známé jsou též jako hmyzí kaviár. Světle zbarvená mravenčí vajíčka, sklizená z rostlin maguey, připomínají zrna bílé kukuřice nebo piniové oříšky.
Mají makovou texturu, při smažení jsou ještě křupavější a mají také lehce oříškovou chuť. „Escamoles kdysi Aztékové považovali za pochoutku,“ doplňuje eatyourworld.com.
Je to luxusní pokrm?
I když se to možná na první pohled nemusí zdát, escamoles je poměrně nóbl jídlo, které na standardních pouličních vozících jen tak snadno nenajdete.
Neobvyklá pochoutka je spíše něco, co dostanete v luxusních restauracích – a její přezdívka napovídá proč. Oblíbeným mravenčím vajíčkům se někdy říká „mexický kaviár“ nebo „kaviár z pouště“.
Escamoles se často připravují na pánvi s máslem, koriandrem a chilli, kdy se osmaží a pak přijemně křupají. Ve větších porcích se pak podává s tortillami.
Poměrně náročná sklizeň
Sklizeň escamoles se odehrává daleko od moře na vysokých pláních středního Mexika. Tam jedovatý hmyz klade vajíčka hluboko do kořenů rostlin agáve nebo maguey.
Po vyčerpávající túře do pouště musí takzvaní Escamoleros najít hnízda, aby pak ručně sbírali křehká mravenčí vajíčka. Každé hnízdo produkuje vejce jen asi čtyřikrát až pětkrát do roka.
A to vše se děje pouze mezi únorem a dubnem, takže období sklizně je extrémně krátké. Špatná dostupnost, nedostatek a také velmi zraňující mravenčí kousnutí činí z escamoles drahou dobrotu.
Zdroj: sunnysidecircus.com, eatyourworld.com
Autor: Karolína Nezbedová