Elektrolyty hrají zásadní roli v mnoha základních procesech v těle, aniž by o nich většina lidí věděla. Co to jsou elektrolyty, co vlastně dělají a je potřeba je doplňovat, nebo stačí voda?
Každý lidský organismus potřebuje ke svému správnému fungování elektrolyty. Jsou získávány z každodenní stravy a tělo je zúročuje, aniž bychom museli situaci nějak sledovat.
Jedná se o skupinu minerálů zahrnující sodík, draslík, hořčík, chlorid a zinek. Potili jste se někdy tak, že jste měli pocit zrnité pokožky? To byly elektrolyty vycházející z vašich pórů.
Zajišťují správné fungování orgánů
Hlavní úlohou elektrolytů je regulovat hladinu tekutin v těle, což je nezbytné pro správné fungování srdce, mozku, ledvin, svalů a dalších orgánů. Je však naše strava dostatečná k tomu, abychom si tuto hladinu udrželi? A co když cvičíme nebo se v teplých dnech více potíme?
Samozřejmě je vždy dobré pít dostatečné množství tekutin, jelikož lidské tělo je tvořeno asi z 60 procent vodou. Pokud jde však o vytrvalostní sporty, může být pití vody samo o sobě škodlivé, protože se začnou vyplavovat elektrolyty, což v extrémních případech může mít za následek smrt.
I když nejste elitní sportovec, jakmile pochopíte, jak fungují, zjistíte, že doplňovat elektrolyty má smysl. Mělo by se jednat o vaši každodenní rutinu, pokud nemáte problémy se srdcem nebo ledvinami a nemusíte tedy dodržovat dietu s nízkým obsahem soli.
Elektrolyty zlepšují absorpci vody do organismu, díky čemuž bude vypitá sklenice vody až několikrát účinnější. Obzvlášť pokud vypijete alespoň dva litry denně.
Budete se cítit lépe
Správné množství elektrolytů může také způsobit, že budete mít takzvaně vyčištěnou hlavu. Bez elektrolytů nebude vaše tělo fungovat efektivně. Ztratíte koncentraci, budete se cítit unavení a můžete dostat svalové křeče.
Dejte si však pozor, co pijete. Produkty bez cukru jsou méně účinné, protože ten je důležitý pro vstřebávání sodíku. Zapomenout byste měli na nápoje s kofeinem, jelikož díky němu ztrácíte z těla vzácné tekutiny.
Pokud chcete dodržovat perorální rehydratační terapii, jsou doporučovány produkty a nápoje z lékáren. Ty jsou určitě vhodnější a prospěšnější než nápoje sportovní, které sice obsahují potřebné elektrolyty, avšak nejsou příliš dobré pro hydrataci organismu.
Zkuste domácí výrobu
Elektrolytickou vodu si můžete připravit také jednoduše doma. Stačí do šálku s vodou přidat trochu soli a citronovou nebo limetkovou šťávu pro lepší chuť. Také neslazená kokosová či kaktusová voda je přirozeně bohatá na elektrolyty.
I běžná balená voda poskytuje alespoň malé množství elektrolytů, pokud není označena jako destilovaná. Také voda z kohoutku má stopové množství elektrolytů.
Při cvičení, kdy se velmi potíte a ztráta tekutin je vysoká, je vhodné nejen tyto tekutiny doplňovat, ale vyhnout se jejich ztrátám. Přidání elektrolytů do nápoje (konkrétně sodíku) je způsob, jak toho dosáhnout.
Elektrolyty doplňujte při nadměrném pocení i nemoci
Pokud však pijete pouze vodu a jíte vyváženou stravu, je docela možné, že přijímáte elektrolytů dostatek. Jejich doplnění tedy zvažte, pokud je horko nebo cvičíte a potíte se více než obvykle.
Nejde tedy jen o délku, ale hlavně o intenzitu cvičení. Obecným pravidlem je, pokud nadměrné pocení trvá více než hodinu, je třeba elektrolyty doplnit.
Mimo sport a horké počasí je důležité tělo rehydratovat a doplňovat elektrolyty také při nemoci, jakou je zvracení nebo průjem. Také při nich totiž dochází k nadměrným ztrátám tekutin.
Zdroj: netdoctor.co.uk, healthline.com, scripps.org
Autor: Silvie Grulichová