Echinacea neboli třapatka nachová je rostlina, jež je považována za účinnou léčivku. Připravit si z ní lze i tinkturu se zajímavými účinky.
O třapatce nachové
Třapatka nachová je rostlina původem ze Severní Ameriky. Dnes se ovšem široce pěstuje po celém světě. Této krásné bylince, která nachází uplatnění i jako okrasná rostlina, se běžně říká i jejím latinským jménem echinacea. Slovo je přitom odvozené od řeckého echinos, což znamená „ježek“. Toto zvíře totiž částečně připomíná, a to především díky pichlavé střední části květů. V současné době je třapatka nachová považována za účinnou léčivku, která nám může pomoci s mnoha neduhy.
Léčivé účinky echinacey
Echinacea obsahuje mnoho účinných látek jako např. silice, třísloviny, flavonoidy nebo echinakosid. Díky tomu má především antibakteriální a antivirové účinky, což může být aktuálně velmi důležité, když navíc zlepšuje imunitu. Zároveň má kladný vliv na horečku a rekonvalescenci. Pozitivně působí rovněž na hojení a detoxikaci organismu. Rostlina také čistí krev a mluví se i o uplatnění při léčbě rakoviny. Kromě toho může pomoci také zevně, a to např. s různými kožními problémy.
Echinacea a její využití
Z třapatky nachové si je možné připravit účinný čaj nebo tinkturu, přičemž nejvíce účinných látek obsahuje kořen rostliny. Měli byste ovšem vědět, že se jedná o silnou bylinku, kterou je vhodné při vnitřním využití užívat maximálně 14 dní a pak si dát alespoň na další dva týdny přestávku. Rostlinu, která může způsobovat alergie, by vůbec neměly používat těhotné ženy a osoby s autoimunitním onemocněním. Děti a starší lidé by ji navíc měli využívat v menším množství.
Recept na tinkturu z květů z echinacey
- Použijte celé květy rostliny, které nasekáte na hrubo a vložíte do skleničky.
- Zalijete je 40% vodkou tak, aby byly zcela ponořeny.
- Následně necháte zhruba měsíc macerovat s tím, že nálev jednou za čas protřepete.
- Po cca 30 dnech slijete přes plátýnko do další skleničky.
- Tinkturu je možné využít vnitřně i vnějšně.
Dávkování: u infekčních stavů při vnitřním uplatnění použijte 1 až 2 kávové lžičky po 2 až 3 hodinách, a to po dobu několika dní. V průběhu chronických stavů použijte nižší dávky než při akutních potížích. Pokud problémy ustoupí, dávku lze snížit. Při nástupu chřipky je možné užívat 3 polévkové lžíce denně. Tinkturu můžete použít i zevně, a to tak, že postižené místo budete potírat po 2 hodinách.