Na těstoviny mnoha tvarů a názvů jsme si už zvykly, a dávno tak české domácnosti nežijí jen se špagetami a kolínka už se pomalu vytrácí. Italské těstoviny cavatappi však vzhledem nejsou až tak odlišné. Jejich pojmenování znamená doslova „vývrtka“.
Jak poznat cavatappi
Jde o trubkovité, rýhované, vývrtkovité semolinové těstoviny vyrobené bez vajec, což ocení i vegani. Sporked radí, že cavatappi jako krátké těstoviny jsou nejlepší s hustými omáčkami nebo s ragú. Obecně platí, že delší těstoviny se nejlépe hodí na talíř s lehčími omáčkami a jsou také vhodné pro úplně základní pokrmy, jako jsou těstoviny s olivovým olejem a česnekem, nebo pro přípravu oblíbeného jídla carbonara.
Cavatappi má podél své smyčkové, spirálové struktury hřebeny (vroubky), a to je skvělé pro nabírání husté omáčky, jako je boloňská, zeleninová nebo sýrová se smetanou. Nehodí se do vývarů, kam patří třeba linguine nebo drobné škeble.
Cavatappi je docela univerzální těstovinou a najde uplatnění i ve studené kuchyni. Skvěle vypadá v různých těstovinových salátech, kde díky svému vroubkovanému povrchu zachytí dresing, majonézu, olej nebo ocet. Trochu rozverný tvar ocení především děti, ale jejich hezký vzhled nezůstane bez povšimnutí na žádném stole. Navíc trochu připomínají šroubovici, která charakterizuje lidskou DNA.
Slavná značka pojmenovala těstoviny podle popového idola
Některé značky pojmenovávají tento tvar jako spirály. Jedna z tradičních italských značek, která je k dispozici i na našem trhu, vymyslela pro vývrtkovité těstoviny označení cellentani, a není to náhodně vybrané slovo. Tyto těstoviny ctí slavného popového zpěváka Adriana Celentana, který je významným jevištním umělcem. Adriano je často označovaný jako „il Molleggiato“, což znamená pružný. Je to pro jeho hodně divoké, až skákavé pohyby, kterými doplňuje svůj zpěv.
Nikdo přesně neví, proč se těstoviny v Itálii tak zabydlely
Navzdory tomu, že jsou těstoviny v Itálii všudypřítomné, většina lidí ví, že nepocházejí ze země ve tvaru střevíce. Daily Meal zmiňuje v této souvislosti postavu Marca Pola, který měl ve 13. století přivézt těstoviny z Číny do Itálie. Ale ani to není nijak doloženo. Jisté je, že právě v období jeho cest se těstoviny v zemi hojně rozšířily. Nejspíš se tak první talíře těstovin ve Středomoří nejedly.
Stopy vedou až do 4. století před naším letopočtem, kdy byla tato potravina zřejmě zvěčněna řezbou na etruské hrobce. O století později se v Číně už podávaly klasické čínské nudle. Itálie však přece jen jedno prvenství má. Dokázala vymyslet více než 1 300 tvarů těstovin.
Nápad na jídlo se spirálovitými těstovinami
Pro rychlou večeři stačí: těstoviny, trocha olivového oleje, aby se těstoviny neslepily, neslané máslo (sýr bude slaný dost), mouka do omáčky, mléko (i rostlinné), hustá smetana, pepř, sůl, sýr čedar.
Do vroucí osolené vody se vloží těstoviny a připraví se „al dente“. Po scezení se pokapou olivovým olejem, aby se neslepily.
V kastrolu nebo na pánvi se rozpustí máslo, přidá se mouka, sůl, pepř a vše se na plotně šlehá dvě minuty. Pomalu se přilévá mléko a smetana. Ubere se teplota a chvíli se omáčka nechá provařit, aby zhoustla, přidá se šálek nastrouhaného sýra a kastrol se z plotny odstaví.
Těstoviny a omáčka se smíchají, aby se jednotlivé kusy těstovin pěkně obalily. Pak se polovina množství nasype do zapékací mísy a posype sýrem. Přidá se další vrstva a opět se zasype sýrem. Zapéká se asi 20 minut.
Zdroj: Sporked, Daily Meal, Izzycooking
Autor: Lída Kropáčková