Říká se mu dresing tisíců ostrovů. Využít se dá prakticky do všech možných salátů, vhodný je ale také k masu nebo třeba do toustů. Jak získal své jméno a z čeho přesně se skládá?
Podle serveru Tasting Table existují dvě verze možného původu názvu dresingu. Pokrm pochází z Tisíců ostrovů, které leží mezi USA a Kanadou. Vymyslel ho ale tamní rybář, nebo jen recept našel a převzal?
Dva příběhy
První varianta původu dresingu vypráví o rybáři žijícím na ostrově, který si při jedné ze svých výprav uvědomil, že zapomněl doma svou oblíbenou omáčku do toustů. Proto se rozhodl na moři udělat si dresing z toho, co měl po ruce.
Druhý příběh tvrdí, že rybář dresing objevil v podniku, který odkoupil od jeho původního majitele. Převzal ho a s mírnými úpravami začal vydávat za vlastní. Kde se ale vzal ten původní, to nikdo neví.
Snadný recept do mnoha pokrmů
Dresing je oblíbený pro svou univerzálnost a snadnou přípravu. Budete potřebovat kečup, majonézu, nakládané okurky, lák z okurek, červenou, žlutou i zelenou papriku, šalotku, brandy a ocet. Na dochucení pak jen sůl, pepř a sušené chilli.
V případě, že chcete udělat veganskou verzi, majonéza se dá samozřejmě koupit také veganská, nebo si ji jednoduše připravíte doma ze sójového mléka a hořčice.
Všechnu zeleninu pokrájejte na malé kousky a smíchejte s majonézou a kečupem. Pak přidejte lák z okurek a vše podle chuti osolte a opepřete. Pro ostřejší chuť přidejte chilli. Za několik minut vám vznikne velmi chutný dresing tisíců ostrovů.
Ten můžete následně použít pro dochucení salátů, vhodný je ale také místo klasické majonézy třeba ke grilovanému masu nebo opečeným bramborám. Namazat ho také můžete na obložený toust se šunkou a sýrem.
Zdroj: She Knows, The Kitchn, Tasting Table, 69 NEWS, Taste of Home
Autor: Šárka Cvrkalová