V posledních letech je stále oblíbenější dračí ovoce. Ačkoli si lidé spíše užívají především jeho jedinečný vzhled a chuť, může být také zdraví prospěšné hned v několika ohledech.
Dračí ovoce je druh tropického ovoce, které roste na kaktusu Hylocereus, známém také jako královna Honolulu, jehož květy se otevírají pouze v noci.
Rostlina pochází z jižního Mexika a Střední Ameriky. Dnes se pěstuje po celém světě. Má mnoho pojmenování, včetně pitaya či jahodové hrušky. Dva nejběžnější typy mají jasně červenou slupku se zelenými šupinami, které připomínají draka – odtud se vzal název tohoto ovoce.
Různé odrůdy, různé barvy
Nejrozšířenější odrůda má bílou dužinu s černými semeny, existuje ale i méně běžný typ s červenou dužinou. Další odrůda, označovaná jako žluté dračí ovoce, má žlutou slupku s bílou dužinou a černými semeny.
I když vypadá dračí ovoce velmi exoticky, jeho chuť je podobná ostatnímu ovoci. Je lehce nasládlá, chuťově připomíná něco mezi kiwi a hruškou.
Kromě dalších živin, jako jsou vitaminy a minerály, je dračí ovoce slušným zdrojem železa, hořčíku a vlákniny. Právě díky vysokému množství vlákniny a hořčíku a také extrémně nízkému obsahu kalorií jej lze považovat za ovoce s vysokou nutriční hodnotou.
Ovoce nabité prospěšnými antioxidanty
Dračí ovoce obsahuje i několik druhů antioxidantů. Jedná se o sloučeniny, která chrání vaše buňky před nestabilními molekulami nazývanými volné radikály, které jsou spojeny s chronickými nemocemi a stárnutím.
Tři hlavní antioxidanty nesou název betalainy, hydroxycinnamáty a flavonoidy. Chrání tělo proti špatnému cholesterolu, rakovině a jsou spojovány s lepším zdravím mozku a sníženým rizikem srdečních onemocnění.
Červené i bílé odrůdy snižují inzulínovou rezistenci a ztučnění jater, což dokládá studie provedená na obézních myších. Ty, které dostávaly extrakt z ovoce, přibraly méně na váze a snížil se u nich jaterní tuk, inzulinová rezistence a záněty.
Dračí ovoce obsahuje probiotickou vlákninu, která podporuje růst prospěšných bakterií ve střevech, a tím potenciálně zlepšuje metabolické zdraví člověka.
Některé zdravotní účinky jsou rozporuplné
Toto ovoce může zlepšit určité rysy metabolického syndromu – stavu spojeného s diabetem 2. typu – ne všechny účinky jsou příznivé. Ve studii na myších, měla skupina, která dostávala šťávu z dračího ovoce, lepší reakce na krevní cukr a snížily se u ní některé hodnoty jaterních enzymů. Jiné hodnoty se však negativně významně zvýšily. Výsledky jsou tedy rozporuplné a je třeba dalších výzkumů.
Mezi další nepříznivé účinky lze zařadit například alergickou reakci, která se však objevuje pouze vzácně. Dosud byly hlášeny pouze dva případy těžké alergické reakce na dračí ovoce.
Ačkoli se to na první pohled nemusí zdát, příprava dračího ovoce je velmi snadná. Vybírejte zralé ovoce s jasně červenou, rovnoměrně zbarvenou slupkou, která po zmáčknutí lehce povoluje.
Použijte ostrý nůž a rozkrojte ovoce na polovinu. Dužinu můžete jíst přímo ze slupky pomocí lžíce nebo slupku oloupat a dužinu nakrájet na malé kousky. Můžete si ho vychutnat samotné nebo ve spojení s jinými zdravými potravinami. Každopádně zpestří váš jídelníček.
Zdroj: healthline.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24919841, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26699443, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19685255, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23953879, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24452238, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23796249, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15447903, webmd.com
Autor: Silvie Grulichová