Vytvořen byl v roce 1898. Nejstarší dort na světě teď už nejspíš nevyvolává u nikoho žádné velké chutě, i tak se ale jedná o raritu. Dílo, které bylo původně připraveno jako svatební dort, přežilo dokonce i 2. světovou válku.
Svatební dort byl původně vystaven v rodinné pekárně. V roce 1964, když byl podnik uzavřen, byl dort převezen do Willisova muzea v Basingstoke v Británii, kde je dodnes vystaven.
Čas se na něm podepsal
Dort byl původně bílý. Vlivem času ale cukry uvnitř něj prosákly na povrch a to způsobilo, že má v současné době barvu hnědou. Na jednom boku má výraznou prasklinu.
Ta podle serveru Daily Mail připomíná, že dort přežil dokonce i 2. světovou válku. K jeho poničení došlo během odpálení bomby v blízkosti domu, kde byl v podkroví umístěn.
Podle testů s injekční stříkačkou je koláč stále uvnitř měkký a křehký. Jedlý ale rozhodně není, upozorňují odborníci.
Nejstarší dort světa
Dort je zapsán v Guinnessově knize rekordů jako nejstarší dort světa, který se dochoval vcelku.
Je pravda, že byly kdysi vydraženy kusy dortu královny Viktorie, který byl ještě o něco starší. V tomto případě se však dort zachoval až na poškození celý.
„Je sice vidět, že byl dort uchováván v těžkých podmínkách, i pro své poničení je ale originální. A my doufáme že si ho návštěvníci budou moci prohlédnout i za další stovku let,“ nechala se v roce 2011 slyšet v rozhovoru pro Sky News kurátorka muzea Sue Tapliss.
Zdroj: Daily Mail, Guiness World Records, Atlas Obscura, Sky News
Autor: Šárka Cvrkalová