Dopijete kávu a běžíte rovnou na toaletu. Vědci zjistili, proč tomu tak je

Zdroj: Shutterstock

Nejnovější výzkum poskytuje pohled na otázku, proč ranní šálek kávy dává věci do pohybu. A to nejen vaši aktivitu po ránu, ale také vaše zažívání. Proč člověk po vypití kávy míří rovnou na toaletu?

Mnozí lidé pijí kávu, aby se po ránu probrali, nastartovali své myšlení a celkově začali fungovat. Káva však může být stejně stimulující i pro trávicí systém.

Káva spouští takzvaný gastrokolický reflex neboli peristaltiku. Při něm se váš žaludek díky kávě „probudí“ a začne se stahovat. To pokračuje celou cestou dolů ze žaludku do tenkého střeva a do tlustého střeva, až ke konečníku.

Zatímco byl tento oblíbený horký nápoj dlouho považován za skvělý způsob, jak rozhýbat zažívání a vyprazdňování, nikdo nebyl schopen identifikovat proč. Tedy až dosud.

Vědci ze zdravotně vědecké univerzity v Texaském Galvestonu nedávno provedli studii, aby zjistili, proč je káva tak užitečným pomocníkem při trávení.

S kofeinem či bez, výsledek je stejný

Výzkumníci podávali krysám kávu s kofeinem i bez kofeinu po dobu tří týdnů. Zjistili, že bez ohledu na hladinu kofeinu kontrakční svaly ve střevech krys fungovaly na konci studie lépe než bez kávy.

Pokud však naše vyprazdňování není závislé na kofeinu, tak na čem tedy? Vědci se domnívají, že to ve skutečnosti souvisí s našimi mikrobiomy.

Výzkumníci proto provedli ještě druhý experiment. Smíchali krysí výkaly a kávu v Petriho misce a během několika dalších dnů pozorovali přítomnost bakterií.

Čím vyšší bylo množství kávy přidané do misky, ať s nebo bez kofeinu, tím méně mikrobů bylo přítomno a množství bakterií v krysích výkalech se snížilo.

Stále není jisté, zda toto zjištění znamená, že jsou z našich střev vylučovány prospěšné bakterie nebo či to dělá službu našim mikrobiomům. Výsledky však naznačují, že lepší peristaltika díky kávě má co do činění se střevy.

Na základě jiné studie zaznamenalo téměř 30 procent účastníků potřebu se jít vyprázdnit do dvaceti minut po vypití kávy. Překvapivě bylo tímto nutkáním postiženo 53 procent žen zúčastněných ve studii. Ženy mohou být k tomuto příznaku náchylnější, protože zažívací potíže, jako je syndrom dráždivého tračníku, jsou častější u žen než u mužů.

I když se může zdát, že nutkání jít po kávě je běžné, netýká se každého. Není také jasné, zda tento příznak u pravidelných pijáků vymizí. Navíc lidé, kteří nesnášejí laktózu, mohou být také postiženi tímto příznakem, pokud si do kávy přidají mléko, smetanu nebo jiné mléčné výrobky.

Další výzkum ukázal, že kofein činí tlusté střevo o 60 procent aktivnější než voda a o 23 procent aktivnější než káva bez kofeinu. Studie však ukázaly, že káva bez kofeinu může také stimulovat nutkání jít se vyprázdnit.

To znamená, že za to skutečně mohou jiné sloučeniny nebo faktory než kofein.

Pití kávy může pomoci, ale i uškodit

I když výsledky studie mohou být skvělou zprávou pro ty, kteří mají problémy s pravidelným vyprazdňováním, určitě nepijte kávu často a ve velkém objemu.

Stále je totiž důležité hlídat si spotřebu kofeinu, zejména odpoledne, protože může negativně ovlivnit vaše usínání a spánek.

Celkový příjem kofeinu za den by neměl přesáhnout 400 mg, což jsou zhruba čtyři malé šálky. Ačkoli má káva několik pozitivních zdravotních účinků, pokud to s ní přeženete, může být pro vaše zdraví nebezpečná. I v tomto případě platí úsloví všeho s mírou!

Zdroj: cookinglight.com, S R Brown, Effect of coffee on distal colon function, 1990, S S Rao, Is coffee a colonic stimulant?, 1998, menshealth.com
Autor: Silvie Grulichová

Přidat na Seznam.cz