Domácí strava pro psy má oproti kupované výhody i nevýhody. Rozhodujte se moudře

Zdroj: Pixabay

Rozhodování, zda krmit svého psa domácí stravou, nebo kupovaným krmivem, může být náročné. Obě možnosti mají své výhody a nevýhody, které je třeba zvážit. Záleží hodně na preferencích majitele zvířete, následující článek by vám ale s rozhodováním mohl pomoci.

Většina lidí pro psy krmivo kupuje. Občas ho doplní nějakou tou dobrůtkou, nebo nechají dokonce psa dojídat zbytky od oběda. V posledních letech se ale také rozmohl trend přípravy domácí stravy pro psy.

Výhody a nevýhody domácí stravy

Domácí příprava stravy vám umožňuje rozhodovat o tom, co váš pes jí. Můžete se vyhnout umělým přísadám, konzervatizérům a dalším potenciálně problematickým složkám, které se mohou vyskytovat v průmyslově vyráběných krmivech, píše UC Davis.

Při správném sestavení receptu můžete svému psovi poskytnout vysoce kvalitní a vyváženou stravu, která lépe odpovídá jeho nutričním potřebám. Dlouhodobě může být také domácí strava levnější než nákup prémiových krmiv. Pokud využíváte dostupné suroviny a zbytky z vaší vlastní stravy, lze ušetřit.

Na druhou stranu ale příprava jídla pro psa může být časově náročná. Vyžaduje plánování, nákup ingrediencí a samotnou přípravu jídla. Pokud recept není pečlivě sestaven, může domácí strava postrádat některé důležité živiny, které pes potřebuje.

V neposlední řadě je potom domácí strava náročnější na přípravu například při cestování. Lidé obvykle na delší výlety berou pro psa stravu kupovanou. Pokud na ni není zvyklý, může mu nicméně způsobit zažívací problémy, nebo ji může dokonce zcela odmítnout, varuje The Wildest.

Jak správně připravit domácí stravu pro psa

Příprava domácí stravy není snadná, pokud se ale naučíte dodržovat následující zásady, bude o vašeho mazlíčka skvěle postaráno. Zajistěte, aby jídlo obsahovalo vhodný poměr bílkovin, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálů, radí Pet Hero.

Vybírejte čerstvé, neupravované potraviny. Vyvarujte se nevhodných složek, jako jsou některá koření, cibule, česnek nebo sladkosti. Důkladně vařte, pečte či duste suroviny, abyste zabili případné škodlivé bakterie, doplňuje The Wildest.

Dávkujte domácí stravu v souladu s doporučeními založenými na hmotnosti a aktivitě vašeho psa. Rozdělte ideálně denní dávku do několika menších porcí. Před přechodem na domácí stravu se také můžete poradit s veterinářem, který vám dodá potřebné informace.

Zdroj: Pet Hero, The Wildest, American Kennel Club, PetMD, UC Davis

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz