Lidé konzumují kombuchu již téměř dva tisíce let, ale v současné době zažívá velký boom. Jedná se o perlivý sladkokyselý nápoj vyrobený z čaje. Pomáhá prý zmírnit nebo předcházet různým zdravotním problémům. Její příprava je jednoduchá, ale při špatné fermentaci může být kombucha i nebezpečná.
Dle WebMD se kombucha (čte se většinou kombuča) nejprve vařila v Číně a poté se rozšířila do Japonska a Ruska. V Evropě se stala populární až na počátku 20. století.
Renesance kombuchy
V USA si dle serveru Brittanica kombucha získala oblibu koncem 80. letech během epidemie HIV/AIDS. Věřilo se, že nápoj může zvýšit počet T-buněk a podpořit oslabený imunitní systém.
Když v roce 1995 došlo k popření této schopnosti kombuchy, upadla v nemilost a opět se začala používat až na počátku 21. století, kdy se dostala do popředí fermentace.
Fermentované produkty jsou obecně dobré pro mikrobiom a zdraví střev. Fermentací vznikají probiotika, která pomáhají při průjmech, a mohou dokonce posílit váš imunitní systém.
Základem kombuchy jsou kvasnice, cukr a listy černého čaje. Směs se nechává odstát týden i déle. Za tu dobu se v nápoji vytvoří bakterie, kyseliny a také malé množství alkoholu.
Tyto bakterie a kyseliny tvoří na povrchu kapaliny film nazývaný SCOBY – symbiotická kolonie bakterií a kvasinek. SCOBY se poté používá k fermentaci nové kombuchy.
Zdravotní benefity
Ačkoliv dle serveru Healthline stále neexistují žádné důkazy o probiotických výhodách kombuchy, obsahuje několik druhů bakterií mléčného kvašení, které mohou mít probiotickou funkci.
Pokud místo černého čaje použijete zelený, zkombinuje se účinek zeleného čaje a kombuchy.
Studie podle National Library of Medicine ukazují, že pravidelné pití zeleného čaje nebo užívání doplňků obsahujících extrakt ze zeleného čaje může zvýšit počet spálených kalorií, snížit břišní tuk, zlepšit hladinu cholesterolu či pomoci s kontrolou hladiny cukru v krvi.
Kombucha také obsahuje antioxidanty a právě v kombinaci se zeleným čajem působí dle Healthline blahodárně na játra.
Pozor na domácí kombuchu
Jak upozorňuje server Healthline, je nutné připravit kombuchu správně. Kontaminovaná nebo překvašená kombucha může způsobit vážné zdravotní problémy, a dokonce i smrt.
Také berte v potaz, že domácí kombucha může obsahovat až 3 % alkoholu. Pokud tedy nemáte s kombuchou zkušenosti, je lepší ji zakoupit v obchodě.
Pokud se však na to cítíte nebo již máte s fermentací zkušenosti, tak zkuste kombuchu dle následujícího postupu.
Příprava je jednoduchá
Budete potřebovat 1 litr vody (ideálně filtrovanou), 3 lžíce černého sypaného čaje, SCOBY (buď od někoho, kdo si kombuchu dělá, nebo z prodejny), 3/4 hrnku cukru, cca litrovou sklenici, 4litrovou skleněnou nádobu na kvašení, ubrousek a gumičku na přikrytí.
V konvici ohřejte 1 litr filtrované vody, kterou nalijte do připravené sklenice a vložte do ní sypaný čaj. Nechte vylouhovat, oslaďte a poté sceďte.
Do 4litrové nádoby nalijte tento čaj a přidejte 2 litry studené vody. Teplota tekutiny před vložením kombuchy by měla být v rozmezí 20 až 30 stupňů.
Nádobu přikryjte ubrouskem a zajistěte gumičkou. Takto připravenou sklenici dejte mimo sluneční paprsky a nechte 7 až 10 dní fermentovat.
A máte hotovou vaši domácí kombuchu. SCOBY pak můžete použít na další várku.
Zdroje: WebMD, Britannica, Healthline, National Library of Medicine, Natu
Autor: Soňa Jiroutová