Pokud si na pouti jednou za čas dáte rádi langoše, rozhodně byste se je měli naučit dělat i doma. Jsou určitě zdravější než ty přesmažené ze stánků, kromě toho si je můžete udělat s omáčkou podle svého gusta. Co například zkusit do ní přidat chilli?
Langoše jsou poměrně jednoduché, rychle hotové, syté. Dát si je můžete na večeři, obvykle se konzumují teplé, ale i studené jsou vynikající. Naučte se je připravovat a udělejte si jednou za čas pokrm, který potěší snad úplně každého.
Chilli omáčka pokrm vylepší
Na langoše se běžně dává kečup a strouhaný sýr. Někteří lidé je ale také jedí sladké, nebo si na ně dělají speciální omáčky. My doma velmi rádi připravujeme omáčku s chilli a česnekem.
Pokud máte i vy rádi ostrá jídla, vylepšit si langoše chilli papričkami je vždy dobrý nápad. Tato ingredience totiž podporuje metabolismus a díky vysokému množství antioxidantů má také protizánětlivé účinky, píše BBC Good Food.
Chilli dále obsahuje velké množství vitamínů, najdete v něm také kapsaicin, který má protizánětlivé účinky. Dále koření podporuje kardiovaskulární zdraví, trávení a pomáhá předcházet žaludečním problémům, doplňuje NIH.
Langoše s chilli omáčkou
Na přípravu tohoto pokrmu budete potřebovat 500 gramů hladké mouky, kostku čerstvého droždí, 250 mililitrů vlažné vody, lžičku soli, lžičku cukru a olej na smažení.
Na chilli omáčku si připravte 3 stroužky česneku, 3 chilli papričky, 100 mililitrů olivového oleje, sůl, čerstvě mletý černý pepř a lžičku octa nebo citronové šťávy.
V malé misce rozmíchejte droždí s cukrem a trochou vlažné vody, nechte vzejít kvásek. Do velké mísy prosejte mouku, přidejte sůl a vmíchejte vzešlé droždí. Postupně přilévejte vodu, vypracujte hladké těsto a to nechte hodinu kynout.
Mezitím smíchejte česnek a chilli papričky pokrájené nadrobno, přidejte olej, vše osolte, opepřete a přidejte lžíci octa. Vykynuté těsto na langoše rozdělte na menší díly a rozválejte na placky. Ty smažte dozlatova z obou stran, potom je potřete omáčkou a posypte strouhaným sýrem.
Zdroj: Autorský recept, BBC Good Food, NIH, WebMD
Autor: Šárka Cvrkalová