Domácí kopřivové pivo vás osvěží, navíc má plno pozitivních účinků na lidské tělo

Zdroj: Shutterstock

Kopřivy nejsou jenom otravné rostliny, které nás požahají, když na ně sáhneme. Mají velkou spoustu vitamínů, a proto se běžně používají i v kuchyni. Už jste slyšeli o kopřivovém pivu? A víte, že si ho velmi snadno můžete připravit i doma?

Pro lidské tělo jsou kopřivy velmi prospěšné. Říká se přece, že popálení od téhle rostliny je zdravé. A její konzumace tím pádem také.

Tlumí bolest a posiluje imunitní systém

Kopřivy pomáhají k udržování stabilní hladiny cukru v krvi a mohou také snižovat vysoký krevní tlak. Díky tomu snižují i riziko kardiovaskulárních chorob a infarktu.

Kopřivy mají protizánětlivé účinky, proto se z nich často vaří čaj například proti bolestem hlavy, žaludku, ale i kloubů. Nápoj se využívá také při léčbě zánětlivých onemocnění například u močových cest.

Antioxidanty a vitaminy A a C v kopřivovém čaji posilují imunitní systém. Je ale jasné, že ne každý si chuť kopřivového čaje užívá. Možná jste už ale slyšeli o kopřivovém pivu, které si zamilujete.

Recept na kopřivové pivo

Na přípravu kopřivového piva budete potřebovat 2 kilogramy kopřiv, 3 kilogramy cukru, 22 litrů vody, kořen zázvoru, šťávu ze 2 pomerančů, šťávu ze dvou citronů a pivní kvasinky.

Vodu svařte a zalijte s ní kopřivy, které jste předem očistili a dali do kvasné nádoby. Přidejte očištěný kořen zázvoru, a nechte louhovat. Když voda vystydne, přes sítko ji přeceďte.

Přidejte pomerančovou a citronovou šťávu a cukr a vše zahřejte, aby se snadněji rozpustil. Pak směs nalijte zpět do kvasné nádoby. Následně přidejte kvasinky. Pivo pak nechte na teplém místě v uzavřené nádobě 3 dny zrát.

Pak přelijte tekutinu do lahví a nechte ještě týden dozrát. Poté už je pivo k dispozici. Skvěle se hodí například k letním grilovačkám, ale i jen tak po nedělním obědě.

Zdroj: Great British Chefs, Homestead Honey

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz