Domácí kombucha s příchutí podzimu: Naučte se připravovat tento zdravý nápoj doma

Zdroj: Pixabay

Kombucha má dlouholetou historii, u nás se o ní ale ve velkém mluví především v posledních pár letech. Jedná se o fermentovaný čaj, který se vyrábí ze sladkého čaje a specifické kultury mikroorganismů známé jako SCOBY (Symbiotic Culture of Bacteria and Yeast).

Co se týče popularity kombuchy v České republice, tento trend se začal výrazněji projevovat kolem roku 2015. V té době se kombucha začala objevovat v obchodech se zdravou výživou a postupně se rozšířila i do běžných supermarketů, píše web Pozitivní Zprávy.

Kombucha a zdraví

Kombucha má mnoho zdravotních přínosů. Jedná se o bohatý zdroj probiotik, které podporují zdraví střev, obsahuje ale také antioxidanty, které mohou pomoci bojovat proti volným radikálům, píše Livee at Learn.

Nápoj dále posiluje imunitní systém, zlepšuje trávení a podle některých informací také může snižovat riziko některých druhů rakoviny. V tomto ohledu ale vědci neustále provádí celou řadu výzkumů, upozorňuje Mayo Clinic.

Domácí dýňová kombucha

Kombuchu si můžete připravit i doma. Není na tom nic komplikovaného, navíc teď na podzim můžete využít i ingredience, které vám rostou na zahrádce. Připravte si nápoj s příchutí podzimu.

Potřebovat budete 3 litry vody, 200 gramů cukru, 4 sáčky černého čaje, 1 SCOBY, 200 mililitrů kombuchy z předchozí várky (nebo koupené z obchodu), 300 gramů dýně, lžičku mletého zázvoru a půl lžičky mletého hřebíčku.

Uvařte 3 litry vody a nechte ji vychladnout na pokojovou teplotu. Do vychladlé vody přidejte cukr a míchejte, dokud se nerozpustí. Přidejte čajové sáčky a nechte je louhovat 15 minut. Nalijte ochucený čaj do velké skleněné nádoby a přidejte 200 mililitrů kombuchy.

Opatrně vložte SCOBY na hladinu čaje. Zakryjte nádobu čistou utěrkou a zajistěte gumičkou. Nechte nápoj fermentovat asi 10 dní při pokojové teplotě mimo přímé sluneční světlo. Mezitím připravte dýňovou šťávu.

Nakrájejte dýni na kostky a rozmixujte ji s trochou vody. Přeceďte vše přes jemné sítko. Po fermentaci ochutnejte kombuchu. Pokud je příliš sladká, nechte ji fermentovat déle. Když je kombucha hotová, odeberte SCOBY.

Do zbývající kombuchy přidejte dýňovou šťávu, mletý zázvor a hřebíček. Nalijte ochucenou kombuchu do lahví a nechte 3 dny fermentovat při pokojové teplotě, aby se vytvořily bubliny. Po druhé fermentaci přesuňte lahve do lednice, kde kombucha vydrží několik dní.

Zdroj: Brew Butch, WebMD, Mayo Clinic, Health, Livee at Learn, Pozitivní Zprávy

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz