Domácí hořčice: Bleskově hotová a vždy po ruce. Výborná i jako dárek pro milovníky ostrého

Zdroj: Shutterstock

Češi jsou fanoušky hořčice a v pomyslném souboji mezi ní a kečupem jako omáčce k párku by to bylo asi pořádně zajímavé. Zatímco dělání domácího kečupu jsme si hlavně v létě osvojili, abychom zužitkovali úrodu ze zahrádky, u hořčiče už to není tak valné. Přitom její výroba v domácích podmínkách je extrémně jednoduchá a není závislá na sezóně.

Hořčice je oblíbenou potravinou, která pozvedne chuť grilovaného masa i salátu. Má své místo v marinádách i některých omáčkách a své využití najde i ve vegetariánské kuchyni.

U hořčice jsou však patrné rozdíly v kvalitě i ceně. Ty nejlevnější v plastovém kelímku seženete za pár korun, ty dijonské ve skle už atakují hranici stokoruny.

Vy však nemusíte myslet na to, jestli ji máte zrovna doma, když si chcete hodit na pánev kousek masa nebo udělat medovo-hořčičnou zálivku na vydatný salát.

Mixér a kastrůlek to udělají za vás

Stačí mít ve spíži hořčičná semínka, která známe jinak maximálně tak z láku od okurek, dále suché víno, cibuli, česnek, nějaký druh octa, cukr a sůl. Všechnu práci pak za vás udělá kastrůlek a mixér.

A postup? ¾ šálku bílého suchého vína se smíchá v kastrůlku s ¼ šálku octa. Nejlepší je bílý vinný ocet. Pokud použijete obyčejný ocet, dočkáte se také dobrého výsledku, jen chuť bude jiná.

Poté se přidá najemno nakrájená cibule nebo šalotka, 1 stroužek prolisovaného česneku, jedna lžíce cukru a jedna lžíce soli. Vše se vaří asi čtvrt hodiny a přecedí přes síto, aby v tekutině nebyly žádné kousky.

Až obsah kastrůlku vychladne, přidá se k němu ¼ šálku žlutých hořčičných semínek a ¼ šálku hnědých hořčičnýho semínek. Pokud semínka nenajdete v supermarketu, úspěšní budete v prodejnách koření, ořechů nebo asijských potravin.

Vše se pak dá na 1–2 dny do lednice, semínka totiž musí změknout.

Vhodný dárek k Vánocům

Pak už se vše dá do mixéru s vodou. Ta se dává v případě, že je žádoucí jemnější konzistence. Rozmixovaná směs se posléze vaří na plotně. Opět se přidá trocha vody, pokud bude potřeba.

Výsledkem bude hořčice, kterou se naplní zavařovací sklenice. Uchovává se v chladu.

Pokud si osvojíte tento postup, přiblížíte se starověkým Římanům, kteří rozemletá hořčičná semínka míchali s vínem na pastu. Od námi vyrobené hořčice se pravděpodobně příliš nelišila.

V případě, že budete chtít vámi udělanou hořčici dávat jak dárek pro nějakého milovníka ostrého, ozdobte sklenici etiketou a víčko sklenice čtvercovou látkou, kterou upevníte gumičkou.

Zdroj: Fox Valley Foodie, The Spruce Eats

Autor: Alice Konopásková

Přidat na Seznam.cz