Dieta znechucením: Přesvědčte svou mysl, že je vám z nezdravého jídla špatně

Zdroj: Shutterstock

Z některých jídel se lidem zvedá žaludek, zatímco jiní je milují. Může to být tím, že vám pokrmy jednoduše nechutnají, nebo je máte spojené například s nějakou nemocí, kterou jste si v době jejich konzumace prošli. Dá se podobného znechucení využít při hubnutí?

Jedná se o méně známou dietu. V angličtině se jí říká disgust diet, což by se do češtiny dalo přeložit jako dieta znechucením. Využívá se při ní reakce našeho těla na některá konkrétní jídla. Jak přesně ale funguje?

Znechucení

„Znechucení je reakce těla, které se brání před něčím, co by mohlo být patogenní. Někdo více či méně reaguje například na pachy, jako třeba na odér zkaženého masa. Jiného znechutí vizuální podněty, například pohled na plíseň,“ píše Springer Link.

Dieta znechucením funguje jednoduše na principu toho, že si některé nezdravé potraviny znechutíte natolik, že je už jednoduše nebudete chtít nikdy jíst. Trik je v tom přesvědčit vaše podvědomí, že jsou pro vás některé potraviny skutečně nebezpečné.

Přesvědčení

V minulosti podle NPR došlo k celé řadě experimentů, při které vědci lidem naservírovali nezdravá jídla, následně jim pak ukazovali nechutné obrázky. Jednalo se o plísně, různá mrtvá zvířata, hmyz lezoucí po daném jídle a další znepokojující fotografie.

Cílem bylo spojit si pohled na něco odporného s daným jídlem. Lidské podvědomí si po nějaké době podobných experimentů dané skutečnosti spojilo a lidé opravdu začali mít při pohledu na některá nezdravá jídla pocit, že se jim zvedá žaludek.

Podle psychologů může skutečně tato dieta fungovat. Je ale zapotřebí procházet experimenty pravidelně, vyvolat si znechucení spojená s daným jídlem není snadné. Pokud se to ale člověku povede, může to opravdu jeho dietě pomoci.

Zdroj: NPR, School od Medicine, Springer Link

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz