Dieta bez masa: Hubnutí, které odlehčí váš žaludek. Povoluje však jednu výjimku

Zdroj: Shutterstock

Jedním z hlavních pilířů dobrého zdraví a úspěšného hubnutí je dobře vyvážená strava. Taková strava obsahuje velké množství základních živin v přiměřeném poměru. Přestože je maso často důležitou součástí jídelníčku, existuje spousta lidí, kteří se mu vyhýbají.

Někdy ale může být stravování se bez masa obohacující a zdraví prospěšné. Dieta bez masa je vhodná nejen pro vegetariány či vegany, ale také pro ty, kteří si chtějí na čas od masa odpočinout.

Strava bez masa a hubnutí

Podle webu betterme.world existují důkazy, že stravování bez masa vede k hubnutí. Není přitom nutnost se okamžitě stát veganem nebo vegetariánem.

Pokud chcete zhubnout, můžete zkusit omezit příjem masa jen na několik dní. Možná jste o ní ještě neslyšeli, ale existuje bezmasá dieta.

Trvá 30 dní a může být přínosná hned z několika důvodů. Jednak proto, že může nastartovat hubnutí a zbavit vás přebytečných kilogramů.

Užitečná ale může být i pro ty z vás, kteří třeba váháte s přechodem na vegetariánskou či veganskou stravu a nejste si jistí, jestli byste to bez masa vydrželi. S dietou to zkusíte na 30 dní a hned budete mít jasno.

Co je tedy bezmasá dieta?

Jde o měsíční výživový plán, který z vašeho jídelníčku vyřazuje maso. Je tu ale jedna výjimka: můžete konzumovat ryby.

Je také dovoleno stravovat se živočišnými produkty, jako jsou vejce, med, mléčné výrobky a další. Díky tomu je dieta udržitelnější, nežli mnohé vegetariánské či veganské diety.

Musíte se ujistit, že po celou dobu této diety přijímáte správné množství bílkovin, protože maso je jedním z hlavních zdrojů těchto makroživin ve vaší běžné stravě.

Dodržujte kalorický deficit

Klíčem k hubnutí není jen vyřadit maso z jídelníčku, ale také dodržovat kalorický deficit. To je stav, při kterém přijmete méně kalorií, než kolik jich za den vydáte.

Ať už s pomocí šikovných kalkulaček nebo podle vzorce si spočítáte váš denní příjem. Od něho poté odečtete 500 kalorií, abyste se dostali do deficitu.

Následně už si jídelníček poskládáte tak, abyste splnili denní příjem a také poměr bílkovin, tuků a sacharidů neboli základních makroživin.

Kde získat bílkoviny?

Dieta bez masa sice může přinést jisté benefity, jak už ale bylo zmíněno, je opravdu důležité pohlídat si, abyste neměli málo bílkovin.

„Mezi bezmasé potraviny s vysokým obsahem bílkovin patří fazole, ořechy, semena, čočka, vejce, mléčné výrobky a sójové potraviny – jako je tempeh či tofu,“ radí healthline.com.

Zdroj: betterme.world, healthline.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz