Přišel podzim a s ním kromě sychravého počasí a větší tmy i strašák pracujících rodičů: dětské nemoci. Rodiče dělají v tomto období doslova nálety na lékárny a chtějí co nejosvědčenější přípravek na podporu imunity. Žádný takový zázračný prostředek však neexistuje a je nutné provést ucelené kroky k udržení zdraví.
V dnešním článku si shrneme základní poznatky o dětském těle, pomocí kterých zajistíte vašim dětem co nejméně nemocných dní.
Samozřejmostí jsou základy hygieny, jako je mytí rukou, zakrývání úst při kašli, nesdílení nápojů a jídla s ostatními apod.
Jídelníček je základ
Jakkoliv to zní otřepaně, je to prostě tak. Jídelníček je základním stavebním kamenem imunity dětí i dospělých.
Jídelníček by měl obsahovat mnoho ovoce a zeleniny (doporučuje se pět porcí denně, které by měly zabírat polovinu každého talíře), celozrnné výrobky a libové bílkoviny.
Zdravá strava dále obsahuje mléčné výrobky nebo jiný zdroj vápníku a zdravé tuky, jako jsou rostlinné oleje.
A jak je to s tím nezdravým jídlem? Samozřejmě, že můžete dětem dopřát sušenky či bonbony, ale dle serveru Harvard Health Publising by je neměly jíst každý den.
Kvalitní spánek
Druhým faktorem ovlivňujícím celkový zdravotní stav vašeho dítěte je kvalitní spánek. Spánek dětí školkového a školního věku, které bývají nejčastěji nemocné, se pohybuje kolem 8 až 10 hodin.
Nelze paušálně stanovit, že by každé dítě mělo spát 10 hodin, protože také závisí na individuálních potřebách. Některému dítěti stačí 8 hodin, jiné naopak potřebuje 12 hodin.
Každé dítě by ale mělo mít svůj pravidelný režim, kdy má přesně stanoveno, v kolik má být v posteli.
Také by dle Harvard Health Publishing mělo platit pravidlo, že nejpozději hodinu před ulehnutím do postele nebude dítě koukat na televizi ani do mobilu.
Aktivní pohyb
Cvičení nás udržuje zdravé a méně často onemocníme. Platí to samozřejmě i pro děti, které by měly být aktivní alespoň hodinu denně.
Není důležité, o jakou aktivitu se jedná, zda o řízený pohyb v rámci sportu, nebo běhání na hřišti.
Jestliže se vaše dítě věnuje intenzivně nějakému sportu, hledejte řešení, jak mu zajistit zároveň prostor pro odpočinek a neřízenou hru.
Pokud je dítě nadměrně zatěžováno a nemá prostor na hru, dostává se dle Harvard Health Publishing do stresu a je poté náchylnější k nemocem.
Snižování stresu na co nejnižší úroveň je také posledním základním pilířem k podpoře zdravého imunitního systému.
Doplňky stravy
Výše uvedené faktory jsou základem pro udržení silné dětské imunity. Ale rodiče míní, dětí mění.
Takže se například může stát, že vám dítě odmítá jíst maso nebo nechce mléčné výrobky. V tomto případě přichází na řadu zvážení doplňků stravy.
Velmi důležitým vitamínem pro imunitu je dle serveru Clevland Clinic vitamín D, který v přirozené formě získáváme ze slunečního záření.
V potravinách se pak nachází například v tučných rybách (jako pstruh, losos, tuňák a sardinky) a houbách. Většinou tedy těch potravinách, co děti moc nechtějí.
Tento vitamín je tedy vhodné v zimních měsících doplňovat, pokud víte, že jej vaše dítě nedostává dostatek přirozenou cestou.
Pokud si nejste jistí, doporučuje server Clevland Clinic krevní odběry, na základě kterých zjistíte hladinu tohoto vitamínu.
Dalším důležitým vitamínem je pak dle zmíněného serveru vitamín C. I toho se nám v zimních měsících dostává málo.
„Na podzim a v zimě už nemáme dostatek ovoce, které by přirozeně zrálo v našich končinách, a to, které vidíme v obchodech, je většinou dovážené, dozrává ve skladech, a proto je v něm koncentrace vitamínu C velmi nízká. Je tedy dobré doplňovat si céčko ve formě tablet,“ říká imunolog Miloš Jeseňák.
Zdroje: Harvard Health Publising, Clevland Clinic, Deník N
Autor: Soňa Jiroutová