Preparáty na podporu imunity nejsou vůbec lacinou záležitostí. Co nám pomůže, aby dítě nebylo týden ve školce/škole, a následně se neléčilo čtrnáct dní z infektu? Jak v dítěti podpořit ty nejdůležitější faktory pro vývoj a podporu imunity?
Co můžeme udělat pro imunitní systém našich dětí
Každý rodič se ptá: „Co můžu udělat pro to, aby bylo moje dítě zdravé?“ Web Harvard Health popisuje více možností, jak posílit dětskou imunitu.
Jako první se píše samozřejmě o zdravé výživě. Denně bychom měli dítěti servírovat spoustu sezonního ovoce a zeleniny.
Doporučuje se konzumovat ovoce se slupkou. A nesmíme zapomínat na mléčné výrobky a zdravé tuky.
Dítěti bychom měli dopřát pohyb na čerstvém vzduchu, ale zároveň i čas, který je věnovaný odpočinku. Kvalitní spánek a psychická pohoda jsou dalšími velmi důležitými prvky imunitního systému.
Když je dítě klidné a vyrovnané, nejsou jeho křikem nebo častým dlouhým pláčem narušovány sliznice, které jsou pak náchylnější k uchycení virů a bakterií.
Čemu se naopak vyhnout
Většina lidí si „zdravé prostředí“ může vybavit jako čisté prostředí. To je ale špatně, příliš čisté prostředí není na vývoj a podporu imunity vůbec vhodné. Samozřejmě neplatí, že by dítě mělo žít ve špíně. Na to navazuje hygiena, která se také podle imunologa Václava Větvičky nemá přehánět. Zase ale neříká, že by děti měly chodit špinavé.
Dětský imunitní systém se musí naučit, jak se vyrovnávat s viry kolem sebe. Pokud dítě úplně odřízneme a zavřeme do sterilního prostředí, proces odolnosti akorát zpomalíme.
Doplňky stravy na podporu imunity
Určitě je dobré se pomocnými doplňky zaobírat jednotlivě. Neexistuje žádný výzkum, ze kterého by vyšel 100% fungující doplněk stravy.
Mezi nejvyužívanější doplňky stravy paří například echinacea, hlíva ústřičná, kozí kolostrum nebo vitamíny C, B a D.
Zdroj: Harvard Health, Zdravé zdraví
Autor: Denisa Richter