Viděli jste animovaný film Coco? Úžasně pojednává o typickém mexickém svátku. V Mexiku se totiž slaví Den mrtvých úplně jinak, než třeba u nás. My máme Dušičky, během kterých si vzpomeneme na ty, kteří tu s námi již nejsou a zapálíme jim svíčku.
Den mrtvých v Mexiku je ale úplně jiná událost a v našich očích může působit jak velkolepě, tak i poněkud zvláštně.
Svátek známý jako Día de los Muertos
Pokud jste onen animovaný film z roku 2017 viděli, pak určitě víte, že se tam termín Día de los Muertos skloňuje poměrně často.
Día de los Muertos znamená Den mrtvých. Jde o svátek, během kterého mexické rodiny vítají duše svých zesnulých příbuzných na krátké setkání.
V rámci tohoto setkání tak nejenže vzpomínají na ty, kteří již s nimi nejsou, ale zároveň věří tomu, že je mrtví příbuzní během Día de los Muertos chodí navštěvovat.
Kombinuje v sobě rituály i náboženství
Den mrtvých neboli Día de los Muertos je svátek, který je směsí mezoamerických rituálů, evropského náboženství a španělské kultury.
„Slaví se každý rok od 31. října do 2. listopadu,“ píše history.com. Podle tradice se nebeské brány otevírají o půlnoci 31. října a duchové dětí se mohou na 24 hodin znovu připojit ke svým rodinám. Totéž mohou 2. listopadu udělat duchové dospělých.
Kořeny sahají až 3000 let zpátky
Den mrtvých patří mezi část mexického dědictví ve Spojených státech a po celém světě a jeho kořeny sahají asi 3000 let zpět k rituálům uctívání mrtvých v předkolumbovské Mezoamerice.
Aztékové a další lidé z kmene Nahua žijící na území dnešního středního Mexika vyznávali cyklický pohled na vesmír a viděli smrt jako nedílnou, všudypřítomnou součást života.
Věřilo se, že po smrti člověk odcestuje do Chicunamictlánu, Země mrtvých. Teprve poté, co prošel devíti náročnými úrovněmi, což byla cesta na několik let, mohla duše člověka konečně dosáhnout Mictlánu, místa posledního odpočinku.
Na oltář dávají hromady jídla
„Jedním z nejposvátnějších zvyků svátku je příprava oltářů,“ vysvětluje oprahdaily.com. Tyto oltáře slouží jako pocta zesnulému. Jsou zdobeny věcmi, které dotyčný během svého života miloval.
Nedílnou součástí oltářů je jídlo – hromady jídla. Na oltářích se tak během Día de los Muertos objevuje například kandovaná dýně, piškotový vaječný chléb na bázi kvasnic nazývaný chléb mrtvých nebo tamales.
Typickým jídlem na oltář je černá omáčka připravená z chilli, alegrias, což jsou skladnosti často vyrobené z amarantu, rozinek, různých ořechů nebo pikantní guláš.
Zdroj: history.com, oprahdaily.com
Autor: Karolína Nezbedová