Zlaté pravidlo všeho s mírou se dá aplikovat v podstatě na cokoliv v našem životě. A dokonce i na konzumaci čisté vody. O tom, co se stane s tělem, pokud budete pít moc vody, bude následující článek.
Během letních měsíců se dbá zvýšená pozornost na dostatečný přísun tekutin, aby nedošlo k dehydrataci těla. Ve skutečnosti však zdravotní problémy může přinést i nadměrný příjem tekutin.
Když je vody příliš
Že je pití vody důležité a zdravé, o tom nemusíme vést žádné debaty. Průměrný zdravý dospělý člověk má vypít kolem 2–4 litrů vody v závislosti na pohlaví a tělesné konstituci denně.
„Pokud zatáhnu kolo příliš doleva a skončím v příkopu, jsem dehydrovaná. Pokud táhnu moc doprava, jsem hydratovaný až moc. Ani jedno z toho neprospívá výkonu,“ říká Roberta Anding, dietoložka z Rice University v Houstonu.
Jedním z důsledků pití příliš velkého množství vody, které se někdy nazývá intoxikace vodou, je hyponatrémie.
Kdy mluvíme o hyponatrémii
K tomuto stavu dochází, když hladina sodíku v krvi klesne pod 135 miliekvivalentů na litr, přičemž normální hladina je 135 až 145.
Pití příliš velkého množství vody ředí elektrolyty v krvi, jako je sodík. Když hladina sodíku klesne příliš rychle, tekutiny se pohybují z krevního řečiště do tkáňových buněk, což způsobuje expanzi těchto buněk.
V extrémních případech mozek nedokáže pojmout tak intenzivní otoky, což má za následek neurologické problémy, nebo dokonce smrt.
Hyponatrémie je rozšířená zejména mezi sportovci, kteří pijí velké objemy vody během a po cvičení.
Projevy hyponatrémie
Nejen sportovci jsou hyponatrémií ohrožení. Mohou si ji způsobit i nesportující lidé.
„Pokud pijete 2, 3 nebo 4 litry za hodinu a neztrácíte tunu pocením, v podstatě začínáte překračovat množství, které tělo dokáže vyloučit. A pak se dostanete do problémů,“ vysvětluje doktor McStay.
Tento stav je velmi nebezpečný pro osoby, kterým selhávají ledviny, mají nemocné srdce či užívají antidepresiva.
Může však zadělat na problém i zdravému jedinci, a proto to s vodou ani v těchto vedrech nepřehánějte.
Zdroje: Everyday Health, National Library of Medicine
Autor: Soňa Jiroutová