Datle se dají sice zakoupit po celý rok, v obchodech se ale daleko častěji vyskytují v zimním období a především pak před Vánoci. Většina z nás má tak toto sladké sušené ovoce spojeno především s tímto obdobím. Málokdo ale ví, jak zdravé ale ve skutečnosti datle jsou.
Datle jsou sladké sušené plody palmy datlové, která pochází především z oblastí Blízkého východu a severní Afriky, zejména ze zemí jako Saúdská Arábie, Írán, Egypt a Maroko, píše Britannica.
Toto ovoce má dlouhou historii. Pěstuje se již přes 6000 let a bylo důležitou součástí stravy v pouštních oblastech. Datlová palma roste v teplých, suchých klimatech a plodí velké hrozny s desítkami až stovkami plodů.
Zdravotní přínosy
Datle se konzumují především v zimě hned z několika důvodů. Obsahují mnoho energie a živin vhodných pro chladné období. Podporují imunitu, jsou ale také oblíbeným dárkem a dekorací, popisuje Cleveland Clinic.
Co se týče zdravotních benefitů, ovoce má velké množství vlákniny, draslíku, hořčíku, antioxidantů, vitamínů skupiny B a železa, uvádí Very Well Health.
Podporuje tak trávení, posiluje imunitu, ale také reguluje hladinu cukru v krvi. Kromě toho datle zlepšují srdeční činnost a podporují také duševní zdraví. Jejich vysoký obsah cukru ale může být rizikem pro diabetiky a také mohou datle zvyšovat tělesnou hmotnost, dodává Healthline.
Jak datle využít v kuchyni
Datle se konzumují obvykle samotné, mnoho lidí je má rádo jako sladkou, ale zdravou pochoutku. Dá se z nich ale také připravit mnoho pokrmů. Velmi oblíbený je například datlový chleba.
Podobá se tomu banánovému, je ale daleko sladší. Konzumuje se obvykle samotný, například jako pečivo ke snídani, někteří lidé si ho ale rádi namažou máslem a připíjí k němu kakao, podobně jako například u vánočky.
Z datlí také jednoduše vytvoříte smícháním s kokosem, kakaem a vločkami energetické kuličky, které můžete podávat mezi vánočním cukrovím. Rozhodně si letos toto ovoce před svátky kupte a využijte ho, jak sami uznáte za vhodné.
Zdroj: Very Well Health, Care Hospitals, Cleveland Clinic, Healthline, Time, Britannica
Autor: Šárka Cvrkalová