Když si představíte nadýchaný croissant čerstvě vytažený z trouby, určitě se vám okamžitě začnou sbíhat sliny. Milujeme ho prostě jen tak, někteří mu neodolají na snídani lehce potřenému ovocnou marmeládou a další ho zbožňují s vrstvou čokolády.
Hodně lidí si croissant automaticky spojuje s romantickou Francií. I vám se možná vybaví některá z malebných pařížských kaváren s typicky kulatými stolky, šálkem kávy, denním výtiskem novin a croissantem – zvenku křupavou a uvnitř dokonale nadýchanou dobrotou.
Předchůdce croissantu
Předchůdce moderního croissantu se nazýval kipferl. Pocházel ze 13. století a vyráběl se v různých tvarech a velikostech. Často se plnil ořechy.
Kipferl je považován za formu rugelachu – židovského pečiva aškenázského původu. Kipferl byl hutnější a sladší než dnešní croissant.
Proč právě tvar půlměsíce?
Croissant má typický tvar půlměsíce. Proč ale právě tento tvar? K jeho vzniku se pojí legenda, která praví, že vídeňští pekaři pracující celou noc slyšeli Turky, jak se během invaze v roce 1683 pokoušeli prorazit pod městem.
„Upozornili obránce města a v podstatě ho zachránili před osmanským obležením. Na oslavu pekaři vytvořili pečivo, které by symbolizovalo půlměsíc, což je také prominentní symbol na turecké vlajce,“ vysvětluje altohartley.com.
Původ ve Francii? Ne tak docela
I když si mnoho lidí croissant spojuje s Francií a věří tomu, že právě zde i tohle pečivo vzniklo, není tomu tak.
„Croissant začínal jako rakouský kipfel, ale stal se francouzským ve chvíli, kdy ho lidé začali vyrábět z listového těsta, což je francouzská novinka,“ odhaluje smithsonianmag.com.
Základ croissantu je původem z Rakouska, ve Francii se ale tahle dobrota okamžitě zabydlela. Croissant dnes ve Francii seženete v každé kavárně.
Poprvé v Paříži
Přibližně před rokem 1850 se ve Francii neobjevily žádné zmínky o croissantu. Historické důkazy místo toho poukazovaly na rakouského podnikatele jménem August Zang, který v roce 1838 otevřel v Paříži první vídeňskou pekárnu.
Jeho talent přiměl místní lidi, aby se do jeho kavárny doslova hrnuli a ochutnávali nejen vídeňský chléb nebo kaiserky, ale také kipferl.
Po jeho smrti Pařížané nezapomněli na Zangovo báječné pečivo – a vyrojila se řada napodobitelů. Tehdy se z původního kipferlu díky použití listového těsta zrodil první croissant, který se pevně uchytil jako základ francouzských snídaňových jídel.
Zdroj: altohartley.com, smithsonianmag.com
Autor: Karolína Nezbedová