Cottage je hrudkovitý sýr s tvarovou chutí, který se vyrábí z odstředěného mléka, a to za pomoci speciálních mlékařských kultur. Svou oblíbenost přitom získal nejen díky chuti, ale rovněž pro své další vlastnosti.
Původ sýru cottage
Cottage pochází z Anglie. Jeho historie sice není úplně zřejmá, nicméně podle dochovaných údajů se dá vyvodit, že se zřejmě vyráběl již na počátku 17. století. Původně se dělal na anglickém venkově, a to takřka v každém domě (cottage ostatně anglicky znamená „chalupa“). Odtud se pak během let rozšířil i na stoly urozenějšího stavu, neboť je nejen chutný, ale zároveň velmi zdravý. Proto ostatně „přežil“ staletí a oblíbený je i na počátku 3. tisíciletí.
Kde lze cottage ochutnat?
Cottage se postupem času dostal za hranice britských ostrovů, takže si jej lze jednoduše pořídit rovněž v českých obchodech. Ve své nabídce jej mají i velké řetězce jako např. Tesco. Existuje přitom v mnoha variantách – bez příchuti, se zeleninou, bylinkami (pažitkou), šunkou, ale třeba i s ovocem (např. s jahodami či borůvkami). Cottage si každopádně můžete pořídit od různých výrobců, jejichž produkty se ovšem kvalitativně liší. Negativně jsou kupříkladu hodnoceny některé výrobky z Polska. Mezi lidmi i mnohými odborníky bývají naopak nejlépe hodnoceny produkty od Madety. Doplňme, že cottage lze ochutnat také jako přílohou v některých restauracích.
Sýr cottage v kuchyni
Cottage má hrudkovitou konzistenci a bez příchuti chutná poměrně neutrálně. Proto si jej lze namazat na chleba nebo na topinku a dochutit bylinkami i kořením. Pokud dáváte přednost sladkým jídlům, můžete k dochucení použít i ovoce či marmeládu. Varianty s příchutí pak samozřejmě dochucovat vůbec nemusíte. Jednotlivé druhy sýrů cottage se hodí do zeleninových i ovocných salátů. A pokud milujete grilované maso, opět můžete sáhnout právě po nich, protože fungují jako zdravější varianta mnohých dresinků.
Cottage není pouze pochoutkou
Cottage je obecně považován za zdravější mléčný výrobek. Opět však záleží na zvolené variantě. Některé totiž obsahují více přidané smetany. Takovým byste se měli spíše vyhnout. Učiníte-li tak, přijmete nízké množství tuku, a to především u variant vyrobených z nízkotučného mléka. Tyto sýry navíc obsahují větší množství bílkovin, díky čemuž dokážou udržet pocit sytosti. Jsou proto vhodnou pochoutkou při některých dietách. Díky vysokému obsahu kaseinu navíc bývají doporučovány i fyzicky aktivním lidem. Ne všechny mléčné výrobky tedy musí být nutně problematické, minimálně ze zdravotního hlediska.
Zajímavosti o sýru cottage
- Někteří lidé vyslovují cottage jako „kotáž“, nicméně se jedná o francouzskou výslovnost tohoto slova. Správně je totiž „kotydž“.
- Cottage byl pro svůj kladný vliv na lidskou postavu oblíbený již v minulých staletích. Není tedy překvapením, že jej mezi šlechtici preferovaly především dámy.
- Do sýru cottage je obvykle přidávána smetana, které by ovšem nemělo být mnoho (viz výše). V obchodě je proto doporučováno vyzkoušet, zda to v kelímku příliš nešplouchá.
Na druhou stranu nešplouchání může být znakem husté, a tedy prokysnuté smetany. Proto vám asi nezbude nic jiného, než jednotlivé varianty zakoupit a vyzkoušet. Určité vodítko pro rozpoznání kvality ještě před pořízením, jsme ovšem podali na předešlých řádcích.