Správný název pokrmu, který očekáváte, je cordon bleu a jeho původ najdete ve francouzské kuchyni. Jeho základem je telecí maso, šunka, sýr a trojobal. Následně se smaží jako klasický vídeňský řízek.
České restaurace si moc práci s názvy jídel nedávají, a tak se velice často můžete u mnoha jídel setkat se zkomolenými názvy. Naprostým šampionem ve zkomoleninách je právě cordon bleu. Na nejednom jídelním lístku je proto v nabídce gordon bleu, cordon blue či gordon blue.
Restaurace tápou, hosté neví, co dostanou na talíři
Pravdou také je, že mnoho návštěvníků restaurací netuší, co je vlastně správně a z jakého masa by pokrm cordon bleu měl být připravený. Některé restaurace zašly tak daleko, že upravený název zdůvodňují tím, že se odklonili od původního receptu a telecí maso nahrazují nesrovnatelně levnějším vepřovým nebo kuřecím masem.
Místo šunky potom přichází levná varianta měkkého salámu a kvalitní sýr ementál nebo gouda, který k telecímu masu patří, je nahrazený levnějším sýrem, někdy dokonce taveným.
Název má historický původ
Jídlo, které je snadné na přípravu a je oblíbené u dětí i dospělých, je rozšířené po celém světě. Původ názvu není úplně známý. Jak uvádí magazín Czech Tongue, stopy vedou do 18. století, kdy se ve Francii začal jako vyznamenání udělovat rytířský řád Modrá stuha, ve francouzštině Cordon Bleu.
Toto významné ocenění získávaly osobnosti z různých oborů lidské činnosti a samozřejmě i kuchaři, protože Francie vždy patřila mezi země s mimořádně výraznou, pestrou a proslulou kuchyní. Později byl podle tohoto rytířského řádu pojmenovaný časopis, který se zaměřil na gastronomii a získal si světový věhlas.
Název převzala i kuchařská škola
A aby toho nebylo málo, stejný název Le Cordon Bleu dostala i kuchařská škola, která byla založená v roce 1895. Existuje dodnes a má světovou prestiž. Absolventi kuchařských oborů potom dostávají po zdárném ukončení studia modrou stuhu. Původně byla tvořena z několika vrstev a jedna z teorií uvádí, že možná zde se vzala inspirace pojmenovat jídlo tvořené vrstvami masa, šunky a sýru stejně.
Domácí příprava jídla
Pro všechny, kdo nechtějí riskovat, zda v restauraci, kde neumí název jídla napsat, umí vůbec tento pokrm připravit, je jistější vlastní příprava, třeba podle Recepty paní Cuby.
Na 4 opravdu štědré porce si připravte 800 g telecí kýty, 4 velké plátky šunky, 4 plátky goudy, sůl a špetku pepře.
Na obalení a smažení je třeba hladká mouka, 2 vejce, strouhanka a tuk na smažení.
Příprava pokrmu
Maso se nakrájí na 8 stejně velkých a silných plátků, které se rozklepou pod fólií. Maso se podle chuti osolí a opepří z obou stran. Na porci jsou třeba dva plátky masa.
Na jeden z plátků se položí šunka a sýr a znovu plátek masa. Paličkou na maso se sklepou okraje masa k sobě, aby se slepily. Jednotlivé porce se obalí v klasickém trojobalu.
Smaží se v dostatečné vrstvě oleje nebo sádla při střední teplotě. Pro moderní přípravu v horkovzdušné fritéze by se měla strouhanka postříkat tenkou vrstvou oleje. Jako přílohu můžete zvolit třeba bramborovou kaši nebo zeleninu.
Zdroj: Czech Tongue, Receptypanicuby, Letem gastrosvětem
Autor: Lída Kropáčková