Co jsou lidé schopni jíst a pít? V období půstu bobří ocas, na posilnění kohoutí pivo a další podivnosti

Zdroj: Shutterstock

Jídlo je důležitou součástí života, ale někdy je opravdu podivné, co jsou schopni lidé vymyslet a spořádat. Pokrm sešívaný ze dvou zvířat? Vorvaní vývržky? Obsah močového měchýře jeseterů? Některé z nich požíváme, aniž bychom si to uvědomovali.

Džem z rybího měchýře

Lepkavá hmota vymačkaná z měchýřů jeseterovitých ryb, tedy vyzina, byla v 19. století běžně používaná jako zahušťovadlo a přidávala se do lepidla.

V Anglii však, asi při pohledu na lepidlo, někoho napadlo hmotu ochutnat. Zřejmě mu chutnalo, protože se pochoutka rozšířila a začal se z ní vyrábět džem a cukrovinky. Nahrazena byla až levnější želatinou.

V současnosti se vyzina používá v pivovarském průmyslu k urychlení procesu sedimentace, což nejspíše překvapí hlavně vegetariány a vegany.

Cockentrice

Když vrchnosti přestala stačit opravdová zvířata, vytvořila si mutanty. Cockentrice, pokrm populární na dvorech tudorovských králů a královen byl složen z přední poloviny těla selátka přišité na zadní polovinu krocana.
Ve druhé verzi netradičního jídla se jen prohodilo pořadí, hlava krocana byla přišita na zadní polovinu selata. Výsledné stvoření bylo opékáno na otevřeném ohni.

Bobří ocasy

Ve středověké Anglii byla polovina roku zabrána postními dny, kdy lidé nesměli jíst maso. Jenže takto dlouhý půst mnoha lidem nevyhovoval, a tak využili výjimky, ryby totiž nebyly považovány za maso.

Kdo se nedostal k rybě, měl ještě jednu alternativu, bobří ocasy. Ne každý mohl dostat ryby do rukou, ale existovala alternativa – bobří ocasy. Bobří ocasy se tvarem podobaly plochým rybám, vypadaly jako pokryté šupinami a též hodně času trávily pod vodou.

Smutné je, že konzumace bobřích ocasů přispěla k tomu, že zvíře v 17. století vyhynulo. Díky reintrodukčnímu programu se však nyní bobrovi v Anglii, Walesu a Skotsku opět daří.

Ambra

Ambra se používá jako přísada do jídla a nápojů po stovky let. Oblíbeným pokrmem anglického krále Karla II. byla směs vajec a ambry a používala se k ochucení všeho možného, například cigaret, turecké kávy, a dokonce i horké čokolády.

Ale co je vlastně ambra? Ambra je šedohnědá, voskovitá látka, která se vytváří v žaludku vorvaňů. Obaluje spolykané organismy, schránky a další předměty a chrání trávicí trubici před poškozením. Zároveň ale žaludek vorvaně dráždí, proto ji po čase vyvrhne.

Ambra, která se obvykle nachází plovoucí v moři nebo vyplavená na plážích, se nyní využívá hlavně v parfémovém průmyslu kvůli své silné a dlouho přetrvávající vůni.

Kohoutí pivo

Zvláštní název a ještě zvláštnější výroba. Do sudu s pivem se vhodil vak s bylinami a mrtvým kohoutem. V horším případě byl do sudu vhozen živý kohout. Kohout se do nápoje nepřidával kvůli chuti, tu přebily bylinky, ale protože lidé věřili, že do sebe s kohoutím pivem dostanou také kohoutí vlastnosti síly, elánu a odvahy.

Ale už samotný recept z webu Foods of England nejspíše většinu osob odradí. Předvařte kohouta, zabijte ho (ano, v tomto pořadí), vykuchejte, dejte do kamenného hmoždíře a rozdrťte kosti.

Směs přendejte do dvou dvoulitrových pytlů, do každého přidejte kilogram rozinek, několik květů muškátovníku a pár hřebíčků. Tyto dva pytle dejte do plátěného pytle. Až pivo začne kvasit, vysypte obsah pytle do piva. Za týden můžete plnit lahve.

Zdroj: foodsofengland.co.uk, history.co.uk, godecookery.com
Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz