Co je pescetariánství?

Zdroj: Shutterstock

Už jste někdy zaslechli pojem pescetariánství? Pokud ne, rozhodně se není za co stydět. Mnoho lidí totiž nemá tušení, co se za tímto slovíčkem skrývá.

Pojďme si tedy společně vysvětlit, co je to pescetariánství a kdo je pescetarián. Možná zjistíte, že je to téma stvořené přímo pro vás.

Co je pescetariánství?

Pescetariánství lze velmi obecně označit jako stravování, které je částečně bezmasé. Jde o způsob stravování, ve kterém je výrazně omezena spotřeba masa, a to jak z hlediska frekvence konzumace, tak i z hlediska jeho množství. Pevné hranice, co už je málo, a co naopak moc, ale nejsou stanoveny.

Kdo je pescetarián?

Tento pojem byl poprvé použit již v devadesátých letech minulého století a skládá se z italského výrazu pesce neboli ryba a slova vegetarián.

„Pescetariáni nekonzumují maso savců (hovězí, vepřové, zvěřinu a podobně) ani drůbež, ale konzumují ryby a ostatní živočišné produkty (mléko, vejce, med a podobně).“

Může pescetariánství přispět zdraví?

Vyznavači tohoto zdravotního stylu by jednoznačně potvrdili, že určitě ano. Obecně jsou diety, které v určité míře omezují konzumaci masa, vnímány jako prospěšné pro naše zdraví. Má se za to, že snižují riziko obezity i vzniku chronických onemocnění, včetně těch srdečních.

Oproti tomu se ale najdou tací, kteří rozhodně nedoporučují stravovat se výhradně rostlinnou stravou, protože i ta má několik zásadních negativ. Tou největší je asi nedostatek vitamínu B12 získávaného právě z masa. Z rostlinné stravy se také mimo jiné hůře vstřebávají některé živiny, například bílkoviny.

Pescetariánství je tedy vnímáno jako jakási zlatá střední cesta. Na jednu stranu sice omezujete konzumaci masa, čímž prospíváte zdraví, ale zároveň své tělo o maso neochuzujete, a tak mu zajišťujete potřebné živiny.

Snížení dopadů na životní prostředí

Pescetariánství je pozitivně vnímáno i z hlediska dopadů na životní prostředí. Není žádným tajemstvím, že chov zvířat je nákladný a má velký dopad na naše okolí.

Pescetariáni jsou toho názoru, že když ze svého jídelníčku v určitém množství vyřadí maso, udělají tak dobrou věc pro životní prostředí.

Zdroj: wikipedia.org, healthline.com, thespruceeats.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz