Co je frutariánství a jak nám může uškodit?

Zdroj: Shutterstock

Nad tímto slovíčkem se většina lidí udiveně pozastaví, protože nebudou vědět, co si pod ním představit. Ti zkušenější ale vědí, že frutariánství je forma diety nebo také méně častý druh vegetariánství.

Vyznavači této stravy si říkají frutariáni a jejich jídelníček se skládá především z tepelně nezpracovaného ovoce. Kdekdo by si myslel, že na tom není nic špatného, vždyť ovoce je přece zdravé. Přesto nám ale frutariánství může uškodit.

Co je frutariánství?

Jde o méně známý a méně častý druh vegetariánství. Je to zároveň striktní forma veganství. Strava se skládá pouze z ovoce, semínek a ořechů. Frutariáni navíc konzumují pouze ovoce, které spadlo na zem. Zastávají totiž názor, že při sběru plodů nesmí dojít k poranění rostliny. Většina z frutariánů by vám ale potvrdila, že pokud už je plod dostatečně zralý a je možné jej snadno oddělit od dárcovské rostliny, pak se nejedná o negativní zásah do života rostliny a nemá vliv na její zdraví.

Rostlinná strava prospívá zdraví

Rostlinná strava jako taková zažívá v posledních letech obrovský boom. Zajímá se o ni stále více lidí, a roste proto i počet příznivců frutariánství. Rostlinná strava má na naše zdraví pozitivní vliv. Nejenže snižuje riziko srdečních onemocnění, ale také riziko mrtvice. Kromě toho nahrává rostlinná strava do karet i udržitelnosti životního prostředí.

Konzumovat pouze ovoce není dobré

Rostlinná strava prospívá zdraví a má i mnoho dalších výhod. Pozor ale konkrétně na frutariánství, o kterém je v dnešním článku řeč. Neexistuje totiž žádný důkaz, že stravovat se pouze ovocem v jeho syrovém stravu má pozitivní vliv na zdraví. Pokud tělo živíte pouze ovocem (nebo převážně ovocem), ochudíte jej o základní skupinu živin, které tělo potřebuje k tomu, aby mohlo normálně fungovat. Začne pociťovat nedostatek bílkovin, železa, vápníku, také zinku a omega-3 mastných kyselin.

Pozor na hladinu fruktózy

Co je u frutariánství potřeba brát v potaz, je hladina fruktózy. Jde o jednoduchý cukr, který naše tělo zpracovává úplně jinak než například glukózu. Je metabolizována především v játrech a její nadměrný přísun může způsobit, že se právě v játrech začne hromadit tuk. To může vést k inzulinové rezistenci či nealkoholovému postižení jater.

Stravovat se pouze ovocem proto není pro lidské tělo zdravé. Frutariánství ale lze kombinovat, nebo svůj jídelníček poskládat podle pravidla, že 55 až 75 % stravy tvoří syrové ovoce a ostatní látky je potřeba tělu dodat i jinými potravinami.

Zdroj: zdravezdravi.cz, wikipedia.org, bbcgoodfood.com, independent.co.uk
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz