Dýně, oblíbená ingredience v podzimní kuchyni, má více kouzla, než byste si možná mysleli. Oblibu získala nejen díky své sladké chuti, ale také pozitivnímu vlivu na naše zdraví.
Dýně je druh zimní tykve, který patří do čeledi tykvovitých (Cucurbitaceae). Pochází ze Severní a Střední Ameriky a má hladkou, mírně žebrovanou slupku a sytě žluté až oranžové zbarvení. Dýně jsou proslulé svým všestranným využitím při vaření, od polévek a salátů až po zavařeniny a koláče, a navíc jsou plné vitamínů, minerálů a antioxidantů.
Prospívá střevům
Dýně obsahuje velké množství vlákniny, která podporuje zdraví střev regulací střevní mikroflóry. Jeden hrnek konzervovaného dýňového pyré obsahuje podle studie Zhi-Wei Guana neuvěřitelných 7 gramů vlákniny, což je téměř 30 % doporučené denní dávky.
Může snížit riziko vzniku rakoviny
Dýně byla zkoumána pro své protirakovinné vlastnosti, které získala částečně díky svému bohatému obsahu antioxidantů. Studie Xin-En Huang zjistila, že riziko vzniku několika typů rakoviny, jako je rakovina prsu, konečníku a plic, je nižší u těch, kteří konzumují více dýňových semínek.
Podporuje imunitu a hubnutí
Dýně obsahuje živiny, jako je vitamin C, zinek a selen, které podporují imunitní systém. Zároveň je bohatá na vodu, což pomáhá udržovat tělo hydratované. Dýně je také spojována s úbytkem hmotnosti (viz studie Arnottiho a Bambera), jelikož patří mezi nízkokalorické potraviny a zároveň obsahuje vlákninu, která pomáhá udržovat pocit sytosti.
Dýně pro lepší zrak
Je zcela běžné, že se zrak s věkem zhoršuje. Naštěstí konzumace správných živin může riziko ztráty zraku snížit. Dýně například obsahuje betakaroten, který dodává tělu potřebný vitamin A. Při analýze 22 studií vědci zjistili, že lidé s vyšším příjmem betakarotenu mají výrazně nižší riziko vzniku šedého zákalu, který je častou příčinou slepoty.
Recepty s dýní
Nespornou výhodou dýně je její všestrannost, díky které ji velmi snadno zapracujete do svého jídelníčku. Díky své sladké chuti je oblíbenou přísadou do pokrmů, jako jsou nákypy, koláče a palačinky. Stejně dobře však funguje i ve slaných pokrmech, jako jsou polévky a těstoviny. Nesmíme zapomenout ani na dýňová semínka, která jsou též plná živin.
Velice snadno si připravíte například pečenou dýni. Nakrájejte ji na plátky, pokapejte olivovým olejem, posypte solí a upečte v troubě.
Další rychlovkou je dýňový koktejl. Dýňové pyré smíchejte s oblíbeným ovocem, trochou jogurtu a špetkou skořice. Miska teplé krémové dýňové polévky může být skvělým zimním jídlem. Stačí rozmixovat uvařenou dýni s trochou vývaru a kořením podle vlastního výběru.
Zdroj: Health, Healthline, Kuchařka pro dceru, Xin-En Huang, Comparison of lifestyle risk factors by family history for gastric, breast, lung and colorectal cancer, 2004, Zhi-Wei Guan, Soluble Dietary Fiber, One of the Most Important Nutrients for the Gut Microbiota, 2021, Karla Arnotti, Fruit and Vegetable Consumption in Overweight or Obese Individuals: A Meta-Analysis, 2019, Aimin Wang, Association of vitamin A and β-carotene with risk for age-related cataract: a meta-analysis, 2014
Autor: Dominika Jandorová