Celou řadu hub můžete sbírat i na jaře. Pokud milujete například v polévce chuť pravých hříbků, máme pro vás skvělou zprávu. Tyhle houby sice nasbíráte až na podzim, od konce dubna a během května nicméně můžete sbírat čirůvku májovku, která má velmi podobnou chuť.
Její název vypavídá o tom, že roste nejvíce v období okolo 1. máje. Jde o masitou houbu, jejíž klobouk může dorůstat až 10 centimetrů v průměru. Obvykle má bílou barvu, můžete ji ale najít také se žlutým zbarvením, upozroňuje iDNES.
Pozor na červy
Májovky rostou hojně v lesích, ale také na loukách a podél cest, kde se nepohybuje příliš lidí. Pokud vyrazíte po jarním dešti na procházku, téměř jistě na nějakou narazíte.
Jedinou nevýhodou je to, že bývají často červavé, kromě podhoubí tak možná na místě nakonec necháte daleko větší část. Nebo ji později budete vyhazovat při čištění doma.
Jakmile se ale zbavíte všech nepoužitelných částí, ze zbytku houby můžete připravit prakticky cokoli, uvádí iReceptář.
Léčivé účinky májovky
Uděláte z ní skvělou smaženici, hodí se do bramboračky i do omáček. Kromě toho, že si na ní pochutnáte, má také houba celou řadu léčivých účinků. Jedním z nich je například i to, že snižují hladinu cukru v krvi, a jsou tak prevencí proti cukrovce, píší Lidovky.
Kromě toho jejich konzumace zvyšuje imunitu. Hodí se tak dělat z nich například polévku, která vás během chladnějších jarních dní zahřeje a ochrání vás při rychlých změnách počasí před nachlazením.
Zdroj: Blesk, Lidovky, iDNES, Český rozhlas Plzeň, iReceptář
Autor: Šárka Cvrkalová