Mnoho lidí je při konzumaci některých pokrmů omezeno. Například taková mouka se používá v kuchyni poměrně běžně, existují ale lidé, kteří mají alergii na lepek a nemohou si tak potraviny z ní dopřát. Naštěstí existují alternativy, ke kterým se řadí i mouka čiroková.
Čirok je obilnina původem z Afriky, která je nyní pěstována po celém světě, píše The Spruce Eats. Mouku z ní poměrně běžně seženete i v našich obchodem. Vyrábí se mletím sušených zrn čiroku. Proces zahrnuje čištění zrn, sušení a mletí na jemnou mouku.
Zdravotní přínosy čirokové mouky
Jak již bylo řečeno, čiroková mouka je bezlepková, mohou si ji tak dopřát i celiaci. Pokrmy z ní jsou vhodné téměř pro všechny. Z mouky se běžně vyrábí pečivo, těstoviny i zahušťovadla do omáček.
Čirok je potravina bohatá na vlákninu, která podporuje trávení. Obsahuje antioxidanty a jde také o dobrý zdroj vitamínů skupiny B a minerálů, jako jsou železo, hořčík a fosfor, píše Healthline.
Jelikož má mouka nízký glykemický index, je také vhodná pro diabetiky, kromě toho je prevencí před touto nemocí. Pečivo z čirokové mouky se doporučuje i při dietách.
Pro většinu lidí bezpečný
Pro většinu lidí je čirok bezpečný. Přesto je třeba myslet na to, že každá potravina má své nevýhody a může některým lidem ublížit. Čirok podle webu Britannica může obsahovat antinutriční látky, které mohou snížit vstřebávání některých živin.
Některé odrůdy čiroku produkují dhurrin, který se může rozložit na kyanovodík, ale běžné kuchyňské zpracování tento problém eliminuje.
Výjimečně se najdou také lidé, kteří jsou na potravinu alergičtí, na světě se podle všeho ale takových případů objevilo pouze pár, píše Science Direct. Pokud máte obavy nebo specifické zdravotní problémy, je vždy dobré konzultovat zařazení nové potraviny do jídelníčku s lékařem nebo nutričním specialistou.
Zdroj: Science Direct, Britannica, Healthline, The Spruce Eats,
Autor: Šárka Cvrkalová