Chromatická dieta: Nastavte si jídelníček podle barev

Zdroj: Pexels

Chromatická dieta je relativně nový přístup ke stravování. Tento styl zdravého životního stylu rozděluje potraviny podle barev a předepisuje konzumaci určitých jídel v konkrétní dny. Základní myšlenkou je, že různě barevné potraviny obsahují různé živiny.

Potraviny jsou rozděleny do skupin podle barev na bílou, červenou, zelenou, oranžovou a žlutou, fialovou a modrou. Každý den smí člověk konzumovat pouze jídla jedné konkrétní barvy.

Příklady jednotlivých dnů

Je jen na vás, pro které potraviny se rozhodnete ve který den. Jakmile si ale nějak týden nastavíte, měli byste se ho držet a svůj režim neměnit. Víkendy bývají volnější a můžete potraviny libovolně kombinovat, je ale třeba myslet na to, abyste omezili tuky, cukry a zpracované potraviny, radí Live Strong.

Příklad jídelníčku chromatické diety může být následující:

V pondělí se rozhodnete pro bílé potraviny, zařadíte tak na menu například květák, mléčné výrobky a banány. Červené úterý znamená maso, ale také celou řadu ovoce a zeleniny, například jahody, maliny, meloun či řepu.

V zelenou středu se zaměřte na zeleninu, nejrůznější saláty, připravit si můžete například avokádovou pomazánku, jídla se špenátem či dušený hrášek.

Ve čtvrtek nakombinujte oranžová a žlutá jídla. Opět se zaměřte na zeleninu, dát si ale můžete také některé dietnější omáčky, udělat si třeba kuře na paprice, místo smetany ale použít mléko a místo knedlíků si dát jako přílohu těstoviny.

V pátek potom zbývají potraviny modré a fialové. K těm patří například lilek či borůvky, fíky, hroznové víno nebo švestky. Jako hlavní jídlo dne můžete připravit cokoli s fazolemi.

Doplňte dietu o cvičení

Chromatická dieta sama o sobě nepředepisuje konkrétní cvičení. Obecně se ale doporučuje kombinovat jakoukoli dietu s pravidelnou fyzickou aktivitou, takže i v tomto případě ideálně alespoň třikrát týdně na třicet minut vymyslete nějaký plán, například plavání či běh.

Odborníci na výživu mají k chromatické dietě smíšené postoje. Pozitivní podle nich je, že tento stravovací plán podporuje vztah k ovoci a zelenině. Na druhou stranu ale může vést k nevyváženému příjmu živin a je těžké ji dlouhodobě dodržovat.

Zdroj: WebMD, Live Strong, Ensemble, Vice

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz