Pro zdraví lidského organismu jsou hodiny skutečně klidného a regeneračního spánku nezbytné. Ale ne všichni mají to štěstí, že si klidný a nerušený spánek mohou dopřát.
Chrápání představuje problém
Místo toho jsou často vyrušováni svým partnerem, který s nimi sdílí domácnost. Lidé, kteří v noci chrápou, to ani nevědí, dokud jim to někdo neřekne. Možná si ani neumí představit, jak protivné a rušivé jejich chrápání může být. Někdy dokonce nepomůže ani spaní ve vedlejší místnosti, protože chrápání je tak silné, že je slyšet i přes zeď.
Nevyspání vede k únavě, špatné náladě a neprospívá ani vztahům. Chrápání bývá i příčinou rozvodů a manželských krizí, protože dlouhodobě ruší spánek partnera a ohrožuje jeho fyzické i duševní zdraví.
Jde také o možnost zdravotních komplikací
Chrápání samozřejmě ohrožuje i zdraví chrápajícího člověka, protože může gradovat do obstrukčního syndromu spánkové apnoe. Jde o částečnou obstrukci nosu a krku (horních cest dýchacích) během hodin spánku.
Příčin chrápání je mnoho a postihují významnou část populace, kterou tvoří především lidé s nadváhou a obezitou. Hubnutí lze tedy považovat za jeden ze základních faktorů, kterým by se měl problém chrápání a spánkové apnoe řešit.
Pro zjištění, zda jde o nadváhu nebo obezitu, se používá index tělesné hmotnosti (BMI), který určuje hmotnostní stav dospělého člověka.
BMI kalkulačka je nástroj, který může pomoci vypočítat vaše BMI. Existuje mnoho různých BMI kalkulaček, které můžete najít online nebo v aplikacích pro mobilní telefony. Některé z těchto kalkulaček jsou velmi jednoduché a stačí zadat vaši výšku a hmotnost, aby vám vrátily výsledek. Jiné kalkulačky mohou být složitější a vyžadují další údaje, jako je například věk nebo pohlaví. S pomocí BMI kalkulačky můžete snadno zjistit, zda je vaše tělesná hmotnost v normálním rozmezí nebo zda máte nadváhu nebo obezitu. My doporučujeme BMI kalkulačku od KetoDiet.cz.
• Ti, kteří mají BMI mezi 25 a 29,9, mají nadváhu.
• Pokud je BMI mezi 30 a 34,9 mluvíme o obezitě 1. stupně. Pokud je index vyšší, stává se obezita postupně závažnější, takže s indexem mezi 35 a 39,9 je obezita 2. stupně a s BMI 40 a vyšším jde o nebezpečnou obezitu 3. stupně.
Obezita je světový problém
WHO (Světová zdravotnická organizace) již řadu let vyhlašuje válku obezitě dětí i dospělých, která je ve všech zemích světa považována za „globální epidemii“. Obézní lidé by měli očekávat nejen kratší délku života, ale i méně kvalitní život se zdravotními problémy.
Cílem vědy dnes není ani tak prodlužovat délku života, ale především zvyšovat kvalitu života ve stáří. Nadváha a obezita zvyšují riziko onemocnění, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, cukrovka, hypertenze, dysfunkce ledvin a jater, patologické stavy, které mohou vést i ke smrti, ale které především výrazně snižují kvalitu života těch, kdo jimi trpí. Lidé s nadváhou mohou snáze onemocnět i v mládí, dokonce i v dětství a dospívání. Nemoci se mohou stát chronickými a trvat po celý život.
Co ovlivňuje chrápání
Hlavními rizikovými faktory jsou věk, pohlaví, anatomické vady horních cest dýchacích, užívání tabáku a alkoholu, drog a především nadváha a obezita, zejména břišní.
A jak nadváha ovlivňuje chrápání?
Lidem trpícím nadváhou či obezitou se ukládá tuk v oblasti hrtanu, měkkého patra a kořene jazyka. Tuk způsobuje zúžení dýchacích cest a člověk začne chrápat. Kromě ochabujících břišních svalů ochabují i ty na krku. Lidem, kteří chrápou a trpí nadváhou či jsou přímo obézní, proto často pomůže dieta.
Z chrápání vzniká apnoe, která způsobí kolaps horních dýchacích cest, což vyvolává zvýšené dechové úsilí ve snaze překonat to, co brání průchodu vzduchu. Výskyt obstrukční spánkové apnoe v běžné populaci je 4 % u mužů a 2 % u žen. U populace s nadváhou a obezitou nad 40 let mohou hodnoty výrazně narůst až u více než 60 % mužů a 40 % žen.
Přitom už snížení tělesné hmotnosti o 10% přináší výrazné zlepšení symptomů apnoe.
Chrápání je vlastně takové znamení, že by člověk měl začít něco dělat se svou váhou, zvolit si vhodnou dietu a začít se pořádně hýbat.
Zdroj: educazionenutrizionale.granapadano.it, lidovky.cz
Autor: Lída Kropáčková